Pieniądze i bogactwo szczęścia nie dają… TAK czy NIE?

Każdy z nas wiele razy słyszał w swoim życiu to słynne powiedzenie. Czasem gdy słyszymy coś wiele razy, to po pewnym czasie zaczynamy w to wierzyć. Tak samo działają reklamy i inne środki masowego przekazu. Nasz umysł jest w ten sposób skonstruowany i tak powstają wszystkie nasze przekonania. Skąd się wzięło to przekonanie? Dlaczego ludzie często mówią w ten sposób o bogactwie i jak się ma to najnowszych badań nad szczęściem?

Podświadomość każdego z nas jest kierowana przez dwie siły – ucieczkę przed bólem i dążenie do przyjemności. Ucieczka przed bólem jest zawsze priorytetem i jeśli tego nie zrobimy, nie myślimy o przyjemności. Kiedy zaspokajamy swoje podstawowe potrzeby, udaje się nam uciec od bólu i zaczynamy dążyć do przyjemności.

szczęścieGdybym zapytał Ciebie o to, jaki jest Twój największy cel w życiu, to co byś odpowiedział? Bogactwo, zdrowie, rodzina? To nie jest łatwe pytanie i wiele osób ma z tym problem. Jeśli masz odpowiedź, to teraz zadam Ci kolejne pytanie – Dlaczego? To co odpowiesz jest ważne, ale zapytam ponownie – Dlaczego? Jeśli będę Cię tak pytał, to w końcu dojdziemy do sytuacji, w której nie będziesz wiedział co powiedzieć. Będzie to tak zwana wartość rdzenna i to jest właśnie to, do czego wszyscy jako ludzie dążymy.

Wszystko co robimy w życiu, do czego dążymy i co chcemy mieć, jest robione w jednym wielkim celu. Twoim celem może być zdrowie, bogactwo, czy szczęśliwa rodzina. Nie ważne co to jest, zawsze jest robione w jednym celu – tym celem jest szczęście. To jest wartość rdzenna dla każdej osoby i jeśli zapytasz siebie dlaczego chcesz być szczęśliwy, to nie wiesz. Po prostu tak czujesz i tak chcesz, ale nie wiesz dlaczego. Mniej lub bardziej świadomie dążymy do tego, aby być szczęśliwi.

Jak szczęście ma się do bogactwa i pieniędzy?

Najpierw zastanówmy się czy istnieje jakikolwiek powód, dla którego chciałbyś zarabiać więcej. Każdy z nas zarabia określoną kwotę i z jej pomocą zaspokaja swoje podstawowe potrzeby. Każdy ma co jeść, gdzie mieszkać i czuje się bezpieczny, a tym samym ucieka od bólu i może dążyć do przyjemności.

W jaki sposób kwota, którą posiadasz ma się do Twojego szczęścia?

W ciągu ostatnich dwóch lat w USA, przeprowadzone zostało badanie na temat kwoty pieniędzy, która sprawia że jesteśmy szczęśliwi. W badaniu wzięło udział prawie pół miliona osób i na jego podstawie odkryto pewną zależność. Okazało się, że do pewnego poziomu zarobków, wraz z ich wzrostem rósł poziom szczęścia, natomiast powyżej tego poziomu, szczęście przestało rosnąć i utrzymywało się na stałym poziomie. Coraz większy zarobek i bogactwo, powyżej pewnej granicy nie miało kompletne wpływu na poziom szczęścia.

Dlaczego tak jest?

Ilość pieniędzy i bogactwo, na pewnym poziomie daje poczucie spokoju finansowego i zaspokaja wszystkie potrzeby. Poziom szczęścia zależny od pieniędzy, przestaje w tym momencie mieć znaczenie. To tak jakby do pełnego naczynia, próbować wlać jeszcze więcej wody. Po prostu się nie da.

Co się działo poniżej tego poziomu?

Uczestnik badania poniżej poziomu zarobków nie mógł zaspokoić wszystkich swoich potrzeb. Im mniejszy był zarobek, tym mniejsze było poczucie szczęścia wśród badanych.

Wniosek z tego płynie tylko jeden. Potrzebujesz pieniędzy po to żeby nie czuć się mniej szczęśliwym, niż byś mógł. Nadmiar pieniędzy i bogactwo nie daje szczęścia, natomiast ich brak zabiera szczęście dając smutek, zmartwienie i stres.

bogactwoPrawda jest gdzieś po środku, ponieważ tylko powyżej pewnego poziomu pieniądze szczęścia nie dają, a brak pieniędzy zabiera nam szczęście. Jeśli dzisiaj nie masz bogactwa które chciałbyś mieć i nie możesz zaspokajać wszystkich swoich potrzeb, to jest to dla Ciebie fałszywe przekonanie. Nie wmawiaj sobie, ani nie udowadniaj innym, że jesteś szczęśliwy.

To że pieniądze szczęścia nie dają najczęściej możemy usłyszeć od osób, które nie mają ich wiele. Te osoby się mylą i rzeczywiście czują coś zupełnie innego. Też się wiele razy nad tym zastanawiałem, ale badania udowadniają to jednoznacznie.

Pieniądze pomagają, ale musisz wiedzieć co uczyni Cię szczęśliwym. Czy rzeczywiście to co chcesz osiągnąć da Ci szczęście? Dążąc do szczęścia – a każdy dąży, musisz mieć rzeczy które mogą uczynić Cię szczęśliwym. Ile te rzeczy są dzisiaj warte? Ile jest warte Twoje bogactwo? Odpowiedź na to pytanie da Ci kwotę która uczyni Cię szczęśliwym. Każda osoba ma inne cele, pragnienia i marzenia i każda potrzebuje innej ilości pieniędzy do ich realizacji.

Z ciekawostek podam Ci średnią kwotę jaka okazała się poziomem szczęścia wśród badanych w USA. Ta kwota to 6250$ i jest to kwota miesięcznych zarobków. Tam są zupełnie inne realia jak w Polsce, ale daje jakiś obraz. Jaka jest kwota, która nie ogranicza Twojego szczęścia?

Zastanów się i napisz w komentarzu.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi! Diggnij StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

Powiązane wpisy

Komentarzy: 6 do wpisu Pieniądze i bogactwo szczęścia nie dają… TAK czy NIE?

 1. Leon pisze:

  W moim przypadku nie ma takiej kwoty.
  Grunt to być zawsze „na plusie”.

  Choć jeśli miałbym ustalać taką kwotę, byłoby to 4-5k zł.

  Leon.

 2. Marcin pisze:

  Pieniądze szczęścia nie dają, ale bieda też nie. Wole pieniądze.

 3. Anges pisze:

  Interesujace badania 🙂 W moim przypadku tak na szybko myśląć to 10 tyś miesięcznie byłoby super 🙂

 4. Artur pisze:

  Na pewno kwota jest zależna od naszych wymagań. Inna będzie mając rodzinę, a inna gdy jesteśmy sami. Dla mnie 10 000 zł było by iddealną kwotą. Mógłbym robić co chce 🙂

 5. kamis pisze:

  bardzo fajny artykuł (pieniądze szczęścia nie dają ale ich brak bardzo je ogranicza a nie raz niszczy).

Zostaw odpowiedź