Najbardziej efektywne i proste metody wzbudzania motywacji

Jak to jest  z tą motywacją? Dlaczego jedni osiągają wiele sukcesów i mało słyszeli na temat motywacji, a inni muszą się motywować do zrobienia nawet najprostszych i codziennych czynności. Na to pytanie odpowiem w tym artykule. Zapraszam.

motywacjaCzym zatem w ogóle jest motywacja?  Dzieląc to na sylaby, możemy otrzymać dwa słowa: Motyw – to bodziec inspirujący do działania i przyczyna kryjąca się za działaniem człowieka. Drugim słowem jest akcja – aby osiągnąć cokolwiek musisz podjąć działanie. Aby podjąć akcje i zacząć cokolwiek robić potrzebujesz motywu, dla którego chcesz to zrobić. Chciałbyś mieć własny biznes – potrzebujesz motywu, który napędzi Cię do działania. W tym przypadku może to być: masz dość swojej pracy i chciałbyś ja zmienić (rzucić), chcesz być bardziej niezależny, nie chcesz pracować do 67 roku życia itd. Każdy może mieć inne powody i to zawsze jest nasza wewnętrzna chęć i nasze pragnienia. Mając motyw musimy podjąć akcję, czyli działanie zmierzające do realizacji celu. Aby osiągać sukcesy muszą być spełnione obydwa warunki. Musisz mieć motyw swojego działania oraz podjąć działania.

Jeśli masz sam motyw i chęć działanie, ale nie podejmiesz akcji, to nic się samo nie wydarzy. To trudny krok i wiele osób w tym momencie nic nie robi. Mają w głowie swoje pomysły, ale nigdy nie podejmują działań, aby je realizować. Takie osoby przeżywają swoje życie, najczęściej pracując dla kogoś i nigdy nie spełniając się w życiu. Motywy
w tym wypadku są bardzo słabe, a wielkie cele i marzenia są w pojęciu tych osób czymś nieosiągalnym. Grupa tych osób jest największa.

Druga grupa to osoby, które mając swoje idee i pomysły i zaczynają działanie, ale szybko się poddają i zniechęcają. Najczęściej nawet nie chodzi o pierwsze porażki, które zawsze są nieuniknione, ale o zwykłe lenistwo i wymówki, dlaczego tego nie robić. Powodem takiego stanu rzeczy są zbyt słabe motywy i to właśnie dlatego ludzie Ci porzucają swoje pomysły na lepsze życie.

Trzecia grupa to osoby, które zaczynając działanie uparcie dążą do swojego celu. Widzą że, nie mogą się poddać i że na sukces trzeba czekać. Te osoby mają silne motywy swoich działań i to właśnie te motywy, sprawiają że cały czas idą do przodu. Takie osoby mają całą potrzebną motywację w sobie i niczego więcej nie potrzebują.

Mając ustalone wielkie cele i ogromne pragnienie ich osiągnięcia, nie potrzebujesz żadnej motywacji. Po prostu masz ją w sobie. Ludzie którzy osiągają największe sukcesy, to ludzie którzy mają wielkie cele i marzenia, ale z drugiej strony wiedzą, że ich realizacja będzie wymagała wiele czasu i pracy.

Wydaje się to proste, a jednak tak mało osób osiąga wielkie sukcesy. Wielkie – jest tutaj pojęciem względnym, bo tak naprawdę dla każdej osoby sukces jest czymś innym. Jedno jest pewne – aby cokolwiek osiągnąć w swoim życiu musisz mieć powody, dla których chcesz to mieć.

Robiąc rzeczy, które sprawiają Ci wiele przyjemności, jest się bardzo łatwo motywować, albo nawet nie trzeba wcale. To się samo robi. Często na początku, gdy rozwijamy własny biznes musimy robić wiele rzeczy, których nie chcemy i nie lubimy robić. Wiele rzeczy na początku będzie tez powodować strach, bo to jest nowe i nieznane. Aby zobaczyć czy coś się nam podoba, trzeba tego spróbować. Trzeba zacząć to robić, ale wiele osób nigdy nie zaczyna, nigdy nawet nie próbują. Strach jest silniejszy.

Aby go przełamać i podjąć działanie, potrzebna jest motywacja zewnętrzna. Mogą to być osoby które będą nas pchać do przodu (mentor, grupa mastermind), techniki pracy z własną wyobraźnią i inne czynniki zewnętrzne, które mogą nam pomagać (muzyka, wyznaczanie nagród). Robiąc rzeczy potrzebne, ale takie które nam się nie podobają, motywacja zewnętrzna  jest przydatna.

Każdy z nas ma chwilę w których nic się nie chce, w których traci się wiarę w to, co się robi. Zwłaszcza jeśli długo nie widać sukcesów i efektów swojej pracy. Ja też mam w takie chwile i teraz napiszę Ci co mnie nakręca i motywuje do ciągłej pracy:

Wspomnienia – każdy ma, lub powinien mieć rzeczy, które widział lub przeżył w swoim życiu i które wywoływały pozytywne emocje. Mogą to być osobiste sukcesy, rzeczy z których jesteśmy dumni i które sprawiały, że byliśmy szczęśliwi. Wracając do tych emocji, automatycznie wraca wiara w siebie, szczęście, radość z życia i chęć działania. Ja mam swoje miejsca w świecie, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Z każdej podróży przywożę jedno takie miejsce, które na zawsze zostaje w moich wspomnieniach i do takich miejsc wracam w gorszych chwilach. Dobrym nawykiem jest wracane do tych wspomnień każdego dnia rano. Dzięki temu cały dzień będzie efektywnie wykorzystany.

Muzyka – mam swoje piosenki, których słuchając mam większe chęci do działania. Każdy ma muzykę, którą lubi, tylko nie każdy zdaje sobie sprawę z jej działania i możliwości. Tak prosta rzecz, może naprawdę wiele zdziałać.

To najprostsze i bardzo skuteczne metody, które każdy może zastosować praktycznie od razu. Jeśli masz rzeczy, które odkładasz i których nie chce Ci się robić, to włącz swoją ulubioną muzykę i przypomnij sobie najlepsze rzeczy ze swojego życia. Następnie pomyśl o swoich marzeniach i celach, które masz do zrealizowania.

Na koniec mam jeszcze dla Ciebie film, który często oglądam podczas śniadania. Mnie bardzo motywuje. Sprawdź jak działa na Ciebie.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi! Diggnij StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

Powiązane wpisy

Komentarzy: 4 do wpisu Najbardziej efektywne i proste metody wzbudzania motywacji

 1. Michał pisze:

  Bardzo podoba mi się ten artykuł w szczególności to jak w niekonieczne trudny sposób zmotywować się do działania i dążenia do wyznaczonego celu.

 2. marek pisze:

  Bardzo dobry i pomocny artykuł

 3. Marcin pisze:

  Jesteś tak dobry jak Twój najlepszy mecz 🙂

 4. Anges pisze:

  Fajny art. Racja z tą muzyką. U mnienie tylko do motywacji służy, ale fajnie też można się zrelaksować. lub po prostu czasem zapomnieć o wszystkich problemach.

  Pozdrawaim

Zostaw odpowiedź