Twój czas to najcenniejsze co masz!

„Każdego ranka w Afryce budzi się antylopa i wie, że musi biec szybciej niż najszybszy lew, bo inaczej nie przeżyje. Każdego ranka budzi się lew i wie, że musi biec szybciej niż najwolniejsza antylopa albo będzie głodny. Nieważne czy jesteś lwem, czy antylopą rano musisz być gotowy do biegu”.

szanowanie czasu

Większość ludzi rano wstaje bez planu ataku. Nie mają pojęcia co robić i czym sią zająć. Albo po prostu wstają do pracy, bo tak wygląda każdy ich dzień. Tempo życia jest bardzo szybkie i dlatego wydaje nam się, że czas bardzo szybko płynie. Należy podkreślić tutaj słowo „wydaje się”. To jak odbieramy rzeczywistość zależy od wielu czynników zewnętrznych, które o tym decydują i mają na to wpływ.

W dzisiejszym świecie nasz umysł musi przetwarzać bardzo dużą ilość informacji, które do niego docierają. Internet, telewizja, radio, prasa – za pośrednictwem tych mediów każdy walczy o naszą uwagę. Reklamy mają sprzedawać produkty, a politycy swoje idee. Powyższe media dostarczają także rozrywki i sprawiają, że tracimy poczucie czasu. Zamiast pracować nad swoimi celami to ludzie oglądają telewizje czy sprawdzają pocztę, wiadomości w świece, facebooka.

Niestety ilość czasu, który każdy z nas ma na tym świecie jest ograniczona. Czas płynie w każdej minucie, każdej godziny, każdego dnia naszego życia. Nie można go zatrzymać, ani spowolnić. Jest ograniczonym zasobem i tak naprawdę jest czymś najcenniejszym co mamy na tym świecie. Możesz mieć wszystko czego tylko zapragniesz, o czym marzysz i zawsze chciałeś mieć, jednak jeśli nie będziesz miał czasu, to na nic Ci te rzeczy…

Często można się spotkać z pojęciem zarządzania czasem. Wiele osób błędnie myśli, że dzięki jakimś technikom czy metodom zwiększą ilość czasu. Tak naprawdę to nie da się zarządzać czasem, ani go zwiększyć czy spowolnić. Można za to nauczyć się zarządzania sobą w czasie. Chodzi o to, aby szanować swój czas i nauczyć się robić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Trzeba nauczyć się zarządzać poczuciem upływu czasu i efektywnie go wykorzystywać. W skrócie opisze codziennie czynności, które mogą „wydłużyć” Twoją dobę.

Każdy dzień powinien być planowany wieczorem poprzedniego dnia. Poszczególne cele i czynności do wykonania planuj na konkretne godziny. Lepiej na początku robić mniej, ale robić wszystko. Nie zakładaj zbyt wielu rzeczy i jeśli wykonujesz codziennie wszystkie cele i zadania , możesz dokładać kolejne. Ustalaj priorytety i rzeczy najważniejsze wykonuj w pierwszej kolejności. Kolejna ważna sprawa, to wykonywanie natychmiast zadań mało ważnych, zajmujących mało czasu i niewymagających wcześniejszego planowania. Jeśli masz iść do sklepu coś kupić, to idź i zrób to natychmiast. Jeśli masz posprzątać mieszkanie, czy zadzwonić do znajomego, to zrób to natychmiast. Nie odkładaj tego i nie mów do siebie, że zrobisz to później. Takie drobne, ale niezrobione rzeczy będą się zbierać i odkładać w Twojej głowie, a przez to będzie spadała koncentracja do wykonywania rzeczy najważniejszych.

Te rzeczy uważam za najbardziej istotne w procesie dbania i dobrego wykorzystywania swojego czasu. Dodatkową kwestią, dzięki której każdego dnia możesz robić więcej rzeczy jest kompresja czasu. Chodzi o to, aby łączyć ze sobą rzeczy, które nie wymagają dużej koncentracji i skupienia tylko na jednej rzeczy. Podczas dojazdów do szkoły czy pracy można słuchać szkoleń lub audiobooków. To samo podczas jedzenia. Każdego dnia wykonujemy sporo rzeczy, niezbędnych do życia, ale takich do których można dołączyć inne, które będą miały wpływ na naszą przyszłość.

Na koniec kwestia szanowania swojego czasu. Napisałem kiedyś artykuł, w którym opisany był wywiad z właścicielem CCC. Jest to doskonały przykład szanowania czasu. Jeśli chodzisz do pracy, a Twoje wynagrodzenie jest wiele poniżej Twoich możliwości i tego jak wyceniasz swój czas, to zastanów się nad tym bardzo poważnie. Wiele osób może powiedzieć, że nie ma innej pracy, że z czegoś trzeba żyć. Nie można się z tym nie zgodzić. Jednak przeanalizuj to pod kątem tego, że Twoje życie każdego dnia staje się coraz krótsze. Wiem że łatwo o tym napisać, czy przeczytać coś takiego. Wiem też, że bardzo trudno się realizuje swoje cele. Potrzeba mnóstwa dyscypliny, samozaparcia i wytrwałości. Jeśli kiedykolwiek planowałeś swoje duże cele i rozpocząłeś ich realizację, to wiesz o czym pisze.

Nigdy nie zapominaj jednak o tym, że Twój czas na tym świecie jest ograniczony. Jeśli pracujesz dla kogoś, to tracisz swój czas na realizację czyichś planów i marzeń. To też jest etap życia, w którym się uczymy i nie twierdzę że nie jest potrzebny. Chciałbym tylko żebyś się zastanowił, czy to co robisz prowadzi Cię w dobrą stronę i w jaki sposób szanujesz dzisiaj swój czas. Czy to co robisz sprawia, że kiedyś będziesz miał go więcej, czy może odwrotnie?

Doba dla wszystkich jest taka sama. Ludzie bogaci i biedni mają do dyspozycji dokładnie ten sam czas. Nie da się przejść przez życie nie pracując, ale da się pracować teraz mądrze i wytrwale, aby kiedyś móc pracować mniej. Czas ucieka…

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi! Diggnij StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

Powiązane wpisy

Komentarzy: 10 do wpisu Twój czas to najcenniejsze co masz!

 1. Dominik pisze:

  Dokładnie jest tak jak piszesz. Każdy z nas ma tyle samo czasu, tylko zależy jak każdy z nas go wykorzysta 🙂

 2. Pareto pisze:

  W takim razie – zgodnie z tytułem tego tekstu, nie powinniśmy tracić ani minuty 😉 należy tak wszystko zaplanować, żeby niczego później nie żałować.

 3. Patryk pisze:

  O tak, niedawno to zrozumiałem i staram się robić wszystko, by korzystać z niego jak najbardziej efektywnie.

 4. Michał pisze:

  Życie jest nieustanną gonitwą za marzeniami,celami,pieniędzmi,za tym co najlepsze i właśnie odpowiednie gospodarowanie czasu w dużym stopniu przyczynia się do tego abyśmy mogli to osiągnąć.

 5. Sebastian pisze:

  Zgadzam się, czas jest najcenniejszy, dlatego staram się zarządzać nim najlepiej jak potrafę. Jak pisał Brian Tracy – 10 minut więcej na planowanie to 60 minut mniej na wykonywanie zadania. Doskonały plan dodaje motywacji i sprawia że zadania wydają nam się łatwiejsze do wykonania. 🙂

 6. Michał pisze:

  Dokładnie , jeśli nie potrzebował bym snu prawdopodobnie dużo więcej bym osiągnął.

 7. MateuszW pisze:

  Przeczytałem tytuł i od razu przeszedłem do komentarzy, aby nie tracić czasu na czytanie 🙂 Myśląc o czasie zawsze sobie przypominam – czas to jest zasób, którego nie jesteśmy w stanie zmagazynować jak pieniędzy czy wody. Więc trzeba go dobrze wykorzystać.

 8. Janusz pisze:

  Witam,

  Dlatego ja np. nigdy nie tankuję gdzie jest tanio, bo cena paliwa nie wynagradza mi czasu, który stoję w kolejce do dystrybutora.

  Podobnie zakupy w hipermarketach przy jakiś mega promocjach omijam.

  Pozdrawiam 🙂

 9. Hej Janusz.

  Podałeś świetne przykłady w których ludzie marnują mnóstwo swojego czasu. Czasem zaoszczędzenie kilku złotych sprawia, że tracimy dużą część naszego życia.

  Masz dobre podejście 😉

  POzdrawiam

 10. Małgorzata pisze:

  Bardzo ciekawie napisany artykuł. Fajny wstęp o antylopie i lwie. Gratuluję! Czas to jest nasz najcenniejszy zasób, ponieważ jest ograniczony. Nie można na przykład kupić sobie trochę więcej czasu albo tego czasu od kogoś pożyczyć. Pozdrawiam

Zostaw odpowiedź