Własny biznes wśród osób młodych

Wiele osób myśli i marzy o własnym biznesie. Praca na etacie bardzo często powoduje niezadowolenie i frustracje. Ludzie wstają rano, a w głowie pierwsza myśl to „znów muszę iść do pracy…” Negatywne nastawienie powoduje, że praca nigdy nie będzie nam sprawiać przyjemności, a życie będzie smutne i pełne niezadowolenia. Jest to również związane z traktowaniem przez pracodawcę i zapłatą, jaką otrzymujemy. Czujemy się niedowartościowani, mamy wrażenie że stać nas na więcej, często myślimy o własnym biznesie, mamy pomysły na biznes, a mimo to przez wiele lat nie zmienia się nic.

W 2013 roku firma Amway opublikowała badania na temat przedsiębiorczości wśród ludzi młodych. W badaniu wzięły udział osoby w wieku 15 – 29 lat. Większość badanych, bo aż 81% było pozytywnie nastawionych do własnego biznesu, ale tylko 57% chce wiązać swoją przyszłość z własnym biznesem. Można się zastanawiać czy „tylko” 57%, czy może „aż”. Pocieszające jest to, że z roku na rok, coraz więcej młodych osób wierzy w siebie, swoje możliwości i planuje własny biznes.

Rzeczywistość nie wygląda już tak kolorowo. Wśród osób do 25 roku życia tylko 5% posiada własny biznes, a wśród osób przed 30 rokiem życia – tylko 11%. Co więcej, aż 60% biznesów zamyka się po dwóch latach od rozpoczęcia działalności. Wtedy też kończy się okres płacenia mniejszych stawek ubezpieczeniowych.

Dlaczego tak wiele osób jest pozytywnie nastawionych do własnego biznesu, myśli o nim i chciałoby go mieć, a później tak mało go zakłada i prowadzi z sukcesem?

Na temat wymówek pisałem w tym artykule. Najczęstsze to brak czasu, brak pieniędzy i brak pomysłu na biznes. Wymówki to jedno, ale są one tylko powierzchowne. Są one wygodnym usprawiedliwieniem przed innymi i samym sobą. Za tym wszystkim kryje się coś innego, coś bardziej głębszego. To strach.

We wspomnianym badaniu wiele osób odpowiedziało, że boi się porażki. Mówili o bankructwie, kryzysie i porażce w ogólnym znaczeniu tego słowa. Trzeba zwrócić uwagę na to, że słowa są odzwierciedleniem naszych myśli, uczuć i emocji. Strach jest emocją i mówiąc o strachu przed porażką, boimy się społecznego ostracyzmu i cierpienia z tym związanego.

Aby pokonać strach trzeba skoczyć.

Nie da się osiągnąć sukcesu bezproblematycznie. Jak spojrzysz dzisiaj na najbogatsze osoby na świecie to zobaczysz, że wszyscy na swojej drodze mieli wiele porażek i wiele momentów, przy których większość osób dawno by się poddała. To pokazuje, że własny biznes nie jest dla wszystkich. Jest tylko dla osób wytrwałych i takich, które nie boją się porażek.

Walt Disney został zwolniony z lokalnej gazety, w której pracował na początku swojej kariery za brak kreatywności i oryginalnych pomysłów. Bill Gates zanim założył Microsoft, prowadził firmę produkującą urządzenia do pomiaru ruchu ulicznego, które nie działały prawidłowo i kompletnie się nie sprzedawały. Musiał zlikwidować  swój własny biznes.

własny biznes

Sukces to droga od porażki do porażki. Najlepszy sposób na sukces to spróbować czegoś, szybko ponieść porażkę i spróbować ponownie. Działanie w takiej pętli, powoduje że prędzej czy później będziemy mieć własny biznes, który odnosi sukcesy.

Jak bardzo jesteś wytrwały? Na ile porażek możesz sobie pozwolić?

Na pokonanie strachu jest tylko jeden sposób – trzeba go doświadczyć.

Trzeba spróbować tego, czego się boimy. Porażki są nieuniknione i trzeba je zaakceptować na swojej drodze do swojego sukcesu. Własny biznes to jedyna słuszna droga do życia pełnego obfitości, pieniędzy i bogactwa. Najbogatsze osoby w społeczeństwie, to osoby które mają własny biznes. Możesz całe życie zasłaniać się wymówkami i strachem, albo zacząć budować własny biznes, ponosić porażki i znów budować. Własny biznes to najszybsza droga do bogactwa i wolności finansowej.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi! Diggnij StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

Powiązane wpisy

Komentarzy: 17 do wpisu Własny biznes wśród osób młodych

 1. Dominik pisze:

  Zgadzam się z tym. Jednak dzisiaj wiele osób strasznie boi się wyjść ze strefy komfortu i dostać po dupie od życia.

 2. Małgorzata pisze:

  Myślę, że sporo tutaj zależy od wzorców jakie mają młodzi ludzie. Jeśli rodzice prowadzą jakiś biznes to naturalna drogą dla młodego człowieka jest albo pomagać w biznesie rodziców albo otworzyć własny. Jeśli rodzice pracują na etacie to też naturalne jest, że dzieci postrzegają to jako coś ‚bezpiecznego’ i wybierają tę drogę. W każdym razie uważam, że warto być swoim szefem 🙂

 3. Marta pisze:

  Młode osoby rzeczywiście boją się prowadzić własny biznes. Prawdopodobnie z powodu nieznajomości przepisów, braku finansów oraz dużej konkurencji na rynku.

 4. Patryk pisze:

  Bo w szkołach nie uczą takich rzeczy tylko chemia fizyka..

 5. Młody człowiek ma małą szansę utrzymać się na rynku bez pomocy kogoś doświadczonego. Niektórym pomoże rodzina, niektórzy będą mieli na tyle szczęścia, że uda im się ogarnąć wszystko samemu. Reszta boi się porażki.

 6. Jacek pisze:

  Bardzo ciekawy artykuł. Ja od dłuższego czasu zastanawiam się nad własnym biznesem, ale boję się trochę zaryzykować. Jeśli będę zarabiał już wystarczająco dobrze, to na pewno spróbuję coś z własnym biznesem. Świetny wpis i powodzenia w dalszej pracy.

 7. Maria pisze:

  Rady dość proste, ale wszystko fajnie zebrane 😉 Przyda się

 8. Maria pisze:

  Podsumowując trzeba walczyć o mażenia

 9. Adrian pisze:

  Własny biznes trzeba odpowiednio zareklamować. Nie jest to więc tak proste jak się może wydawać, więc warto odpowiednio wcześniej znaleźć odpowiednią reklamę dla swojej firmy. Przyniesie to z pewnością same pozytywne aspekty.

 10. Szymon P24 pisze:

  Trzeba walczyć ale nie za wszelką cenę, warto o tym pamiętać.

 11. Olka J. pisze:

  Jak to się mówi „nie od razu Rzym zbudowano” 🙂 Ale warto walczyć, w większości przypadków jeśli masz dobry biznesplan to gwarancja sukcesu jest dość duża. W dzisiejszych czasach jest też o wiele łatwiej wybić się na rynku, dzięki istnieniu tak wielu opcji reklamy.

 12. AniaJA pisze:

  Z wlasna DG jest o tyle fajnie, ze na poczatek jest ten preferencyjny ZUS – wiec nie ma jakis niebotycznie duzych kosztow – 3 stowki z hakiem, wiec ryzyko male.

 13. daria pisze:

  Niech się rozwijają!

 14. Tadeusz pisze:

  Od 2019 roku jest ten nowy program – maly ZUS. Do 8 stycznia mozna do niego przystapic! Warto!

 15. weronika pisze:

  Oby coraz chętniej otwierali własny biznes

 16. Biznesplan oczywiście to podstawa i od tego warto zacząć. Musimy mieć jednak środki na start, fajnie gdy mamy sami odłożone fundusze na ten cel. Gorzej jednak gdy musimy ratować się w tym wypadku pożyczkami. Na szczęście jest wiele firm które udzielą nam takiej pomocy.

Zostaw odpowiedź