Gdy zaczynasz się interesować pieniędzmi i szukasz sposobów na to, aby mieć ich dużo musisz wiedzieć, że jedna droga długo będzie prowadzić Cię do celu. Najlepiej budować wolność finansową za pomocą kilku różnych źródeł dochodu, jednocześnie pamiętając o ciągłym sprawdzaniu wydatków oraz sprawdzaniu bieżącej sytuacji finansowej. Po przeprowadzeniu analizy, będziesz wiedział czy przyśpieszasz, czy hamujesz swoje tempo.
Na początek przeanalizuj swoją sytuację pod kątem możliwości:
– zmniejszenia wydatków,
– zmniejszenia złego zadłużenia,
– zwiększenia zarobków,
– zwiększenia majątku.
Są to plany cząstkowe, których zastosowanie razem znacznie zmniejsza czas osiągnięcia celu. Połączenie czterech powyższych planów umożliwi Ci zamianę dochodu z pracy na dochód z majątku, zamianę złego długu w dobry dług, reinwestowanie oszczędności w wydatkach. Wszystko w celu pomnażania majątku przynoszącego Ci dochód.
Po wprowadzeniu tego w życie pamiętaj, że nie jest to jednorazowa czynność ale część procesu, który raz uruchomiony ma szansę działać dla Ciebie przez cały czas. W tym czasie będzie stale zwiększał prędkość budowania Twojej niezależności finansowej.
W jaki sposób uruchomić cały proces, znacznie zwiększając tempo dążenia do wolności finansowej?
Odblokuj i zacznij wykorzystywać następujące możliwości:
1) Dochód z pracy na etacie zwiększa twój majątek
Jeżeli pracujesz na etacie, jesteś samozatrudnionym specjalistą, lub prowadzisz własną działalność gospodarczą, zacznij tworzyć nadwyżkę dochodu z pracy. Będziesz mógł ją zainwestować w majątek dochodowy, który przyniesie Ci następnie dochód. Rozpoczniesz w ten sposób proces zamiany dochodu z pracy na etacie w dochód z majątku. Schemat powtarzany wielokrotnie stworzy spiralę sukcesu.
Łatwo się to pisze i łatwo czyta, jednak w praktyce często wygląda to zupełnie inaczej. Kiedy dochody zaczynają się zwiększać, w jeszcze większym tempie zwiększasz swoje wydatki. Odkrywasz nowe potrzeby, tracisz umiejętność oszczędzania. Rozpoczynasz odwrotny proces – zadłużania. Karty kredytowe, linia debetowa, zakupy na raty, kredyt na samochód, na wakacje, na dom. Dlatego właśnie to wzrost, a nie spadek dochodów jest powodem częstego zadłużania się ponad miarę i wchodzenia w pętlę zadłużenia.
2) Oszczędności w wydatkach mogą zostać inwestowane, zwiększając twój majątek.
Zgromadzony wcześniej majątek zaczyna przynosić dochód. Dzięki temu, możesz rozpocząć proces zamiany dochodu z pracy na etacie, w dochód z majątku. Schemat powtarzany wielokrotnie znów tworzy spiralę sukcesu.
Najczęściej w praktyce oszczędzają osoby z najniższymi dochodami. Oszczędzają oni jednak z konieczności, odmawiając sobie wielu rzeczy, aby móc przeżyć. Wcześniej czy później te oszczędności i tak zostaną przez nich skonsumowane.
Im większe zarobki osiągasz, tym przejawiasz mniejszą skłonność do oszczędzania, które kojarzy się z odmawianiem sobie wszystkiego. Jest to zresztą prawda, ponieważ przeważnie oszczędza się bezcelowo. Nie spisując celu i nie planując, prędzej czy później stracimy swoje oszczędności.
Mądre planowe oszczędzanie, może wraz ze wzrostem dochodów tworzyć coraz większy strumień środków które zwiększają majątek dochodowy. Nawet jeżeli zarabiasz coraz więcej, a oszczędzasz coraz mniejszy procent swoich wydatków, możesz ciągle zwiększać wartość płynącą z tej możliwości.
3) Dobry dług zwiększa twój majątek
Rozpoczynasz proces zamiany pieniędzy innych ludzi, na Twój majątek dochodowy. Jeżeli dochód z majątku przekroczy koszt pozyskania pieniędzy, Twój majątek zacznie przynosić dochód. Równolegle możesz rozpocząć proces zamiany złego długu na dobry. Zwiększa się Twoja zdolność kredytowa, co umożliwia Ci dalsze zwiększanie majątku dochodowego. Schemat powtarzany wielokrotnie tworzy również spiralę sukcesu.
W praktyce jednak, zwiększanie się dochodów powoduje przede wszystkim zaciąganie kredytów na zakup majątku niedochodowego. Kredytujemy głównie majątek, który nie tylko nie dostarcza nam dochodu, ale jeszcze z biegiem czasu ma coraz mniejszą wartość (samochód, wyposażenie domu). W efekcie pomimo spłaty zadłużenia, łączna wartość naszego majątku ciągle spada i pozostaje ujemna. W większości przypadków, jak widzisz zwiększenie dochodów doprowadza wiele osób jedynie do zwiększenia zadłużenia i ciągłego zmniejszania wartości majątku. W ten sposób ludzie sami niweczą własne wysiłki na drodze do niezależności finansowej.
Bardzo dobry rzeczowy artykuł. Zwraca uwagę na różne , często zapominane szczegóły…