Ogólna koncepcja dążenia do wolności finansowej

Wolność finansowa jest stanem umysłu, dzięki któremu możemy robić w życiu wszystko co tylko chcemy i nie musimy patrzeć na pieniądze. Nie chodzi o to żeby nie pracować, tylko o to żeby móc robić to, co się chce robić. Wolność finansowa jest sukcesem, a sukcesów nie zdobywa się przypadkiem. Na sukces trzeba pracować. Dążenie do wolności finansowej będzie podróżą, a jej ogólną koncepcję można określić w kilku kolejnych punktach.

1)      Określenie swojej aktualnej i końcowej pozycji

Musisz wiedzieć gdzie jesteś i co chcesz osiągnąć. Tak samo jak jadąc w podróż, musisz wiedzieć skąd wyruszasz i gdzie chcesz dotrzeć. Zastanów się czym dla Ciebie jest bogactwo i po czym poznasz że jesteś bogaty? Ile dokładnie chciałbyś zarabiać i na co wydawałbyś te pieniądze. Stwórz listę rzeczy które chciałbyś mieć i policz ile dziś są warte. Odpowiedzi na te pytania, pozwolą Ci zrozumieć gdzie jesteś i ustalić swoje cele.

2)      Dokładne zaplanowanie podróży

Im więcej szczegółów dotyczących podróży, tym łatwiejsza i przyjemniejsza będzie wędrówka.  Biorąc pod uwagę swoje aktualne doświadczenie, mocne i słabe strony będziesz wiedział czego Ci brakuje i co musisz się nauczyć. Strategie wyznaczania celów pomogą Ci w najlepszy sposób zaplanować swoją drogę.

3)      Zapoznanie się z narzędziami, które pomogą Ci na drodze do sukcesu

Jeśli dziś nie masz w swoim życiu tylu pieniędzy ile chciałbyś mieć, to Twoje zasoby nie są wystarczające. Musisz wiele rzeczy poznać i wiele nauczyć się po drodze. Na pewno pomogą Ci:

– inni ludzie: Mentorzy, którzy osiągnęli to co chcesz osiągnąć Ty, oraz ludzie z Twojego otoczenia, którzy mają takie same cele, plany i marzenia. Przebywając wśród takich osób, będzie Ci dużo łatwiej, a dalej – budując własny biznes, będziesz potrzebował pomocy innych ludzi.

– Twoja wiedza: Dziś informacja jest największym bogactwem. Ten kto potrafi ją szybko i mądrze wykorzystać  będzie bogaty. Im więcej zdobywasz wiedzy, tym Twoje zasoby rosną i potrafisz rozwiązywać coraz więcej problemów.

– Inteligencja finansowa: Jak nie umiesz się obchodzić z tym co masz teraz, to nie będziesz potrafił zatrzymać przy sobie dużych pieniędzy. Inteligencja finansowa pozwala radzić sobie w każdej sytuacji finansowej. Dzięki niej potrafimy odpowiednio planować swoje wydatki, oraz rozsądnie wydawać pieniądze.

– Inne umiejętności jak zarządzania czasem, koncentracji, sprzedaży to wszystko rzeczy, których można się nauczyć. Sukces wymaga, abyś był lepszy od innych i miał większa wiedzę.

4)      Zrozumienie i nauka walki z przeciwnościami

Nie da się osiągnąć sukcesu bezproblematycznie. Zawsze po drodze będą pojawiały się przeszkody i rzeczy, które będą Cię zniechęcać. Nie można cały czas iść do góry. Podczas Twojej wędrówki  więcej będzie rzeczy, które będą Ci przeszkadzać, niż tych co pomagają. Ludzie sukcesu nauczyli się pokonywać te przeciwności i Ty też musisz to umieć. Aby rozpocząć walkę, trzeba poznać swojego wroga. Wszystkie przeciwności można podzielić na dwie kategorie:

– czynniki zewnętrzne: Ludzie z Twojego otoczenia, telewizja, prasa i inne media. Wszystko czym się otaczasz ma na Ciebie jakiś wpływ. Znajomi i rodzina podpowiadają Ci zawsze i mówią co jest dla Ciebie dobre a co nie. Media tak samo, na każdym kroku mówią Ci jak masz żyć.

-czynniki wewnętrzne: Twoje myśli, przekonania i emocje z nimi związane. Wszystko co się dzieje w Twoim życiu i co Cię otacza, jest wynikiem Twoich decyzji. Podjąłeś je w oparciu o swoje wcześniejsze doświadczenia i system przekonań, który kształtowałeś przez całe życie. Nad tymi rzeczami, trzeba wykonać określoną pracę, ale da się je zmienić. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule na temat zmiany przekonań.

5) Ciągłe działanie, sprawdzanie rezultatów i jeśli to konieczne – od nowa definiowanie celów i korekcja kierunku.

droga-do-wolnosci-finansowejBez działania nie osiągniesz niczego. Dziś cel może wydawać się odległy, ale jeśli określisz dokładny plan działania, ustalisz cele i harmonogram zakończenia poszczególnych etapów, następnie codziennie będziesz wykonywał nawet mały krok w tym kierunku, to kiedyś osiągniesz swój cel.

Schemat jest bardzo uproszczony i ma Ci jedynie pokazać ogólną strategię. Jeśli dzisiaj chcesz wejść na drogę do wolności finansowej, to zrozumienie tych rzeczy będzie pomocne. Wielkie plany i ambicje są bardzo ważne, ale jeśli zrozumiesz ogólną koncepcję podróży, będzie Ci łatwiej osiągać swoje cele.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi! Diggnij StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

Powiązane wpisy

Komentarzy: 2 do wpisu Ogólna koncepcja dążenia do wolności finansowej

  1. Kuba pisze:

    Niby oczywiste rzeczy ale warto je sobie przypominać na każdym kroku!

  2. Paweł pisze:

    Od pewnego czasu, zastanawiając się nad tym co znaczy sukces i jak do niego dążyć… zaczynam zauważać że… tak naprawdę wiele dróg do sukcesu jest podobnych – zawsze jest przewidziana masa porażek, istotne w dojściu do sukcesu są żelazne reguły, które na dobrą sprawę bardzo często [więcej – prawie zawsze] możemy odnieść do każdej sfery zycia !!

    Dzięki za dobry artukuł, bo zainspirował mnie do przemyśleń na temat sukcesu 🙂 a mając już jeden swój sukces, coś czuje że dzieki zastosowaniu się do tych zasad osiągne nastepny, przez duże S

Zostaw odpowiedź