Zanim rzucisz pracę, czyli kiedy będziesz gotowy na własny biznes?

Droga do bogactwa, wolności finansowej i życia takiego, jakie chciałabyś mieć, trwa przez wiele lat. Podróżując przez życie, będziemy stawiani przed różnymi drogami prowadzącymi do celu. Jeśli Twoim celem jest zdobycie bogactwa i osiągnięcie wolności finansowej, musisz mieć własny biznes i tą drogą podążać. Oczywiście nie jest to łatwe i wiele osób zanim wjedzie na tą drogę, pracuje na etacie. Bardzo możliwe, że również jesteś taką osobą. Pracując dla kogoś, zdobywasz doświadczenie, zawierasz znajomości i masz szanse poznać mechanizmy działania biznesu, w którym pracujesz. Rozpoczynając przygodę z własnym biznesem, czujesz że robisz coś niesamowitego, budujesz wszystko od podstaw i możesz mieć wrażenie, że to gra strategiczna, gdzie tak samo zaczynasz budować od podstaw. Tak samo jak w grze, wszystko budujesz sam, musisz się na wszystkim znać i wszystko zależy od Ciebie. Od Twoich decyzji, zależy co się dzieje w Twoim własnym biznesie i w jakim kierunku wszsytko idzie. To spora odpowiedzialność, bo złe decyzje będą powodować, że Twój własny biznes zacznie upadać. W tym artykule opisze czynności i kroki, które musisz podjąć, aby odpowiednio zdiagnozować swoją sytuację i aby dobrze wystartować z własnym biznesem.

     Oceń swoje kompetencje i dopasuj je do potrzeb ludzi.

Pomyśl nad tym, co naprawdę umiesz robić i co mógłbyś wykonywać, nawet gdyby nikt Ci za to nie płacił. Zastanów się nad czynnościami, które naprawdę chciałbyś robić. Jeśli przymierzasz się do rzucenia pracy, to ta praca Ci pod jakimiś względami nie odpowiada. Skoro tak jest, to nie rzucaj jej z tego powodu, bo następna nie będzie lepsza. Musisz wiedzieć co chcesz robić i co będzie sprawiało, że praca będzie przyjemnością. Nie da się zbudować własnego biznesu, robiąc rzeczy których nienawidzimy. Kto chciałby dźwigać taki ciężar? Jeśli rano będziesz się budził
z zerową motywacją do pracy, nie stworzysz własnego biznesu.

Każdy z nas ma wiele zainteresowań i pasji. Budowanie własnego biznesu wokół tego, jest bardzo dobrym pomysłem na biznes. Tu jednak czeka na Ciebie mały haczyk i nie daj się temu zwieść. Twoje pasje, zainteresowanie i kompetencje to jedno, a potrzeby ludzi, którym możesz zaoferować jakieś usługi, to drugie. Najlepszy pomysł na biznes jest tam, gdzie Twoje umiejętności i pasje pokrywają się z ludzkimi potrzebami. Możesz być pasjonatem lotów w kosmos i chciałbyś tam polecieć. Na pewno wiele osób chciałoby to zrobić. Pytanie jest tylko, czy da się na tym zbudować biznes? Czy będą ludzie, którzy za to zapłacą? Pomysł na własny biznes nie musi być innowacyjny, aby mógł zarabiać pieniądze. Ludzie zawsze mieli i będą mieć potrzeby, a jeśli znajdziesz sposób, aby te potrzeby zaspokajać, to nie będziesz potrzebował innowacyjnych pomysłów na biznes.

    Oceń swoje możliwości finansowe i pilnuj budżetu.

budżet

W dużych firmach i korporacjach, każdego dnia wydawane są tysiące, czy nawet miliony na rozwój nowych pomysłów i idei. W Twoim własnym biznesie, nie masz tylu pieniędzy i każdą złotówkę trzeba przed zainwestowaniem oglądać kilka razy. Na początek ustal poziom inwestycji, który w najgorszym przypadku jesteś w stanie ponieść jako stratę. Biznesplan jest przydatny na początku Twojej drogi, choćby po to, aby starać się o dotację. Przeważnie podczas planowania, nie uwzględnisz wielu kosztów, które pojawią się po drodze i dowiesz się o nich w trakcie realizacji. Po stronie zysków, na pewno zawyżysz prognozy, które szybko zweryfikuje rynek, będący często bardzo nieprzewidywalny.

Na początek ustal wstępny szacunek kosztów, które w tej chwili wydają Ci się niezbędne
i dodaj do tego 50%. Zrób analizę i zastanów się, czy jesteś w stanie zaakceptować taką stratę. Nikt nie chce tracić, ale wiele przypadków pokazuje, że tak jest. Własny biznes jest zawsze ryzykowny i musisz wziąć pod uwagę taką ewentualność. Jeśli jesteś w stanie zaakceptować stratę, możesz ruszać dalej. Jeśli zobaczysz po drodze, że Twój własny biznes nie idzie w dobrym kierunku, zatrzymaj się i nie leć jak ćma do światła. Nie przekraczaj poziomu inwestycji, który wcześniej ustaliłeś, a jeśli zbliżysz się do granicy, natychmiast poszukaj sposobów na zdobycie pieniędzy.

      Określ plan sprzedaży i zdefiniuj swojego klienta.

Bez względu na to, jak wiele energii i czasu poświęcisz na rozwój własnego biznesu, pamiętaj że to klienci będą jego rdzeniem i jego siłą napędową. Klient to osoba, która kupuje, która zostawia pieniądze w Twoim własnym biznesie. Wiele osób może się tylko przyglądać, a nigdy nic nie kupi. Bez sprzedaży, żaden własny biznes nie może istnieć.

potrzeby klienta

Zastanów się kim jest Twój klient, jakie są jego potrzeby, plany, marzenia. Pomyśl, czy
i ile będzie w stanie zapłacić za to co oferujesz, oraz jak do niego dotrzesz i co sprawi, że będzie chciał od Ciebie kupić. Obserwuj konkurencje i zobacz co oferują, a swoją wizję skonsultuj z osobami z zewnątrz, oraz potencjalnymi klientami.

   Uzbrój się w cierpliwość, cały czas działaj i ucz się nowych rzeczy.

Kluczowym elementem wcale nie jest, jak się wielu osobom wydaje pomysł na własny biznes. Jest on tylko początkiem w całym procesie zdarzeń, które się zaczną dziać w Twoim życiu. Kiedy przeanalizowałeś poprzednie kroki i wiesz że to wszystko ma sens, to czeka Cię najtrudniejsza decyzja, by ruszyć do przodu i działać. Musisz działać jak najszybciej, bo

z każdym dniem Twoja energia i entuzjazm zaczną słabnąć. Na początku wszystko może wydać Ci się łatwe i zrozumiałe. Po pierwszych krokach i decyzjach, zobaczysz jak wiele musisz się jeszcze nauczyć i im więcej informacji będziesz zdobywał, tym więcej kolejnych będzie do nauki. Rozmawiaj z ludźmi o swoich planach, dziel się swoim pomysłem na biznes i pytaj innych, co o tym sądzą. Ale musisz tutaj uważać. Zwracaj uwagę na osoby, do których mówisz o własnym biznesie. Jeśli te osoby nie mogą Ci w żaden sposób pomóc, to nie jest to najlepszy pomysł. Każdy w swoim otoczeniu ma takie osoby i czasem dodatkowo trzeba walczyć z presją jaką na nas nakładają.

własny biznes

Jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Budowanie własnego biznesu, to długotrwałe zobowiązanie. Musisz się uzbroić w dużą cierpliwość i codziennie robić kroki, prowadzące do celu. Jeśli wierzysz w łatwe i szybkie sposoby zarabiania pieniędzy, to muszę Cię rozczarować. Choć mam nadzieję, że nie będę musiał 🙂  Tak czy inaczej, będziesz potrzebował wytrwałości i umiejętności rozwiązywania wielu problemów. Osiągnięcie sukcesu bez problematycznie, jest praktycznie nie możliwe. Usłyszałem kiedyś na szkoleniu, że najlepszym sposobem na sukces, jest spróbowanie czegoś, szybkie poniesienie porażki i znów próbowanie. Nie życzę Ci tego, ale musisz o tym wiedzieć. To będą normalne rzeczy na drodze do celu.

Duża część początkowych planów biznesowych, kompletnie się nie sprawdza. Cały czas obserwuj co się dzieje i szukaj ulepszeń. Nie trzymaj się planu, który nie działa, ale też nie zniechęcaj się. Cały czas idź do przodu i miej swoją wizję przed oczami, ale nie zapominaj o pilnowaniu budżetu. Ucząc się nowych rzeczy, będziesz mógł oferować nowe rozwiązania. Właśnie o to chodzi, gdy zaczniesz budować własny biznes. Jeśli nie będziesz się uczył nowych rzeczy, jeśli nie będziesz szedł do przodu, to będziesz się cofał. Nie będziesz stał w miejscu, tylko będziesz się cofał. Świat ciągle idzie do przodu i musisz iść razem z nim. Tak samo jest z własnym biznesem. Jeśli nie będziesz go rozwijał i oferował nowych rzeczy, to kiedyś przestanie działać. Nawet jeśli dziś jest dobrze, nie ma żadnej gwarancji, że jutro będzie tak samo. Budowanie własnego biznesu nie jest łatwe. Jest to wiele lat pracy i poświęceń, ale nagroda jest wielka i myślę, że tego warta.

Jakie plany masz Ty? Co myślisz o własnym biznesie? Czy pracujesz na etacie
i zastanawiasz się nad pomysłem na biznes? A może masz już swój biznes i szukasz sposobów na jego ulepszenie? Mam nadzieję że znalazłeś w tym artykule, to czego szukałeś. Zapraszam do komentowania.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi! Diggnij StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

Powiązane wpisy

Komentarzy: 1 do wpisu Zanim rzucisz pracę, czyli kiedy będziesz gotowy na własny biznes?

  1. Michał pisze:

    Bardzo dobry artykuł. Do rozpoczęcia własnego biznesu świetne wskazówki. Na razie nie mam tego w planie, ale na pewno kiedyś tak i mi sie to przyda.

Zostaw odpowiedź