Systemy budowania dochodu pasywnego

Na pewno wiele razy też spotkałeś się z pojęciem dochodu pasywnego. Jest to idea bardzo popularna w kręgach osób, które zarabiają pieniądze bez angażowania własnego czasu. Istotą dochodu pasywnego jest to, że otrzymujemy go przez długi okres czasu za raz wykonaną pracę.

Ważne jest to, że dochód ten nie bierze się z powietrza. Aby go wygenerować, trzeba wcześniej zainwestować swój czas, a często też pieniądze na jego budowanie. Pracując na etacie jesteśmy przyzwyczajeni, że za swoją pracę pieniądze otrzymujemy niemal natychmiast. Dochód pasywny wymaga wcześniejszej pracy przez kilka miesięcy, a nawet lat w których nie będziemy otrzymywać żadnego wynagrodzenia, albo będzie ono znikome!

dochod-pasywnyCzy jesteś w stanie czekać tak długo i pracować wytrwale? Budowanie dochodu pasywnego często wygląda w ten sposób, więc jeśli jesteś tym zainteresowany, musisz uzbroić się w cierpliwość. W dalszej części przeczytasz o najlepszych systemach biznesowych, które mogą zbudować dla ciebie dochód pasywny.

1)      Systemy wynajmu

Najprostszy przykład to nieruchomości. Czas płynie a najemca cały czas płaci właścicielowi w zamian za korzystanie z nieruchomości. Nie ma znaczenia czy jest to dom, mieszkanie, czy lokal usługowy. Nieruchomości zawsze były i będą najprostszym i najbardziej popularnym sposobem budowania dochodu pasywnego. Najprostszym ponieważ w teorii wszystko wygląda łatwo – nabyć nieruchomość i znaleźć osoby, które będą z niej korzystały. W praktyce trzeba mieć pieniądze żeby taką nieruchomość nabyć, a ze znalezieniem najemców też nie zawsze jest łatwo.

Kolejne przykłady systemów wynajmu to licencje i tantiemy. Jeśli stworzysz i opatentujesz jakiś produkt, możesz sprzedać innym licencje na korzystanie z niego, lub jego dalszą dystrybucje. Fotograf czy rysownik może sprzedać licencje na korzystanie ze swoich prac i czerpać z tego dochód pasywny. Tak samo muzyka. Jeśli posiadasz prawa do jakiejś kolekcji muzycznej, to utwory mogą być nagrane dziesiątki lat wcześniej, a Ty zarabiasz na tym, że inni korzystają z tej muzyki.

2)      Systemy komputerowe

Fakt że Internet wskazał wielu ludziom drogę do milionów nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem. Komputery są bardzo dobrymi sadzonkami drzewa pieniędzy. Pracują 24h na dobę, siedem dni w tygodniu. Nie narzekają, nie spóźniają się i nie proszą o podwyżkę. Cały czas robią to, do czego zostały zaprogramowane.  Internet jako system biznesowy, od systemu wynajmu różni się prawie nieograniczoną liczbą odbiorców i potencjalnych klientów. Będąc właścicielem strony internetowej stajesz się dostępny dla milionów. Będąc właścicielem domu z trzema łazienkami jesteś dostępny dla niewielu. Dzięki temu są to najlepsze systemy budowania dochodu pasywnego, ale już nie tak proste w swojej istocie jak nieruchomości.

Do systemów komputerowych należy zaliczyć także oprogramowanie. Raz stworzony produkt może być sprzedawany w milionach egzemplarzy przez wiele lat. Zresztą najbogatszy człowiek na świecie jest doskonałym przykładem działania tego systemu.

3)      Systemy treści

Prostym przykładem tego systemu jest książka. Jeśli dzisiaj poświęcisz czas i napiszesz książkę, posadzisz sobie drzewko pieniędzy, na którym będą dla Ciebie rosnąć pieniądze do końca życia. I znów w teorii wszystko wydaje się proste. Jeśli chodzi o samo napisanie książki, to nie jest wielki problem i każdy może to zrobić. Jeśli pisałeś kiedyś pracę dyplomową na studiach, czy nawet zwykłe wypracowanie w szkole, to napisanie książki jest identyczne. Oczywiście samo jej napisanie nie jest żadnym biznesem. Tą książkę trzeba sprzedać i w tym pomoże Ci kolejny system biznesowy. Napisanie książki może zająć lata, ale również przetrwa ona lata. Jeśli ktoś ją kupi za 10 lat, to zarobisz na inwestycji, którą dokonasz dzisiaj. Treść to aktywa, które można powielać nieskończoną ilość razy, a z każdą sprzedażą koszt poświęconego czasu się zmniejsza, a stawka godzinowa rośnie.

4)      Systemy dystrybucji

Jeśli stworzysz jakikolwiek produkt i będzie on najlepszy na świecie, to i tak nic na nim nie zarobisz, jeśli ten produkt nie dotrze w ręce innych osób. Wszystko co dziś kupujesz i do czego masz dostęp opiera się o jakiś system dystrybucji. Najlepszym sposobem wykorzystania systemu dystrybucji jako sposobu budowania dochodu pasywnego jest sklep internetowy. Oczywiście sam w sobie nie będzie dla Ciebie zarabiał, jednak w połączeniu z innymi systemami i odpowiednim produktem będzie budował Twoja wolność finansową. Najpopularniejsze systemy dystrybucji to sieć sklepów, hurtownie, marketing sieciowy, franczyza.

5)      Systemy zasobów ludzkich

Systemy te są najbardziej skomplikowane i najdroższe w utrzymaniu. Każdy przedsiębiorca, który ma firmę opartą na osobach zatrudnionych stoi przed wielkim wyzwaniem, aby odpowiednio nimi zarządzać. Ludzie są nieprzewidywalni, drodzy w utrzymaniu i trudni do kontrolowania. Stopień pasywności takiego systemu jest niewielki, ponieważ nie można wyłożyć nogi na nogę i liczyć pieniędzy. Ludźmi trzeba zarządzać i nawet mając zatrudnionych dyrektorów, czy kierowników trzeba kontrolować ich pracę.

Przedstawione tutaj koncepcje to ogólne schematy tworzenia dochodów pasywnych. W rzeczywistości, aby zarabiać pieniądze trzeba te systemy krzyżować ze sobą i łączyć. Nie sprzedasz książki, jeśli nie skorzystasz z systemu dystrybucji. Nie poprowadzisz sieci sklepów, czy sklepu internetowego bez korzystania z systemu zasobów ludzkich.

Nie ważne czym się zajmujesz. Czy masz już własny biznes, czy dopiero masz go w planie. Jeśli nie chcesz być w nim uwięziony identycznie jak w pracy na etacie, musisz wprowadzać systemy budowania dochodu pasywnego. Jeśli masz własny biznes, ale musisz w nim pracować od 8-20, przez 6 dni w tygodniu, to poziom pasywności takiego sytemu jest minimalny, albo nawet zerowy.

Prawdziwy system budowania dochodu pasywnego to taki, który napełnia twój portfel bez Twojego udziału, lub z minimalnym udziałem.

Bardzo możliwe że wiele razy słyszałeś słynne zdanie „Pieniądze nie rosną na drzewach”. Jest to oczywiście prawda, ale prawdą też jest to, że możesz sobie wyhodować drzewo pieniędzy, które będzie je dla Ciebie rodzić cały czas. Jeśli zbudujesz drzewko pieniędzy, pieniądze będą dla Ciebie na nim rosnąć. Wybierz swój system i pracuj 😉

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi! Diggnij StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

Powiązane wpisy

Komentarzy: 9 do wpisu Systemy budowania dochodu pasywnego

 1. Leon pisze:

  Moim zdaniem najbardziej bezpieczny jest pomysł z punktu pierwszego. Nieruchomości można łatwo spieniężyć a z drugiej strony dają one wysoką stopę zwrotu (nawet 8%/rok). Nie wiem czy wiesz, ale moją niezależność finansową chcę oprzeć właśnie o nieruchomości. 🙂

  Leon.

  • Edyta pisze:

   Z wynajmem nieruchomości nie do końca tak jest. Jeśli trafisz na nieuczciwego najemce( np. zdemolowanie mieszkania przewyższające kaucję) to można dokładać do interesu i to sporo.

 2. Hej Leon.

  Wszystkie sposoby mają swoje wady i zalety. Najważniejsze aby mieć jakikolwiek plan osiągnięcia wolności finansowej. Ty wybrałeś nieruchomości i dobrze. Trzymaj się planu, a na pewno osiągniesz swój cel.

  Powodzenia

 3. Dominik pisze:

  Warto mieć plan i realizować go. Nawet najmniejszy krok wykonywany codziennie przybliża nas do osiągnięcia go 🙂
  Czas to pieniądz – trzeba umieć mądrze wykorzystać.

 4. Artur pisze:

  Ciekawy artykuł. Najbardziej mi się podoba system komputerowy,ale nie mam żadnego pomysłu narazie :/

 5. jupek pisze:

  Marzenie wielu ale nie jest to takie proste jak się wydaje.

 6. Systemy partnerskie są bardzo ciekawe dla budowania wolności finansowej. Są tanie i skalowalne.

 7. Sebastian pisze:

  Najlepsza drogą jest inwestycja w nieruchomości ja sam tak robię zapraszam na blog http://www.inwestycyjnawlnosc.pl Jak inwestuje w praktyce

 8. FinansoweIQ pisze:

  Świetny artykuł 🙂 mam trochę inne podejście ale dochód pasywny do podejście subiektywne

Zostaw odpowiedź