Wolność finansowa dla osób młodych

Wolność finansowa jest w zasięgu każdej osoby. Żyjąc w kraju, takim jak Polska masz praktycznie nieograniczone możliwości zarabiania pieniędzy i robienia tego, co chcesz. Jest wiele krajów na świecie, gdzie jest mnóstwo ograniczeń społecznych, religijnych, czy kulturalnych. Jest wiele krajów, gdzie nie przestrzega się praw człowieka. W Polsce możesz robić co chcesz i żyć tak, jak chcesz. Ludzie, którzy mają swoje cele i plany w życiu, jeśli nie poddadzą się po drodze, to prędzej czy później te cele osiągną.

Wolność finansowa

Jeśli w młodym wieku zainteresujesz się biznesem i wolnością finansową i taki sobie postawisz cel, to kiedyś go osiągniesz. Wolność finansową trzeba zdobyć jak najszybciej, aby zostało nam sporo czasu, żeby się nią cieszyć. Jeśli jesteś w młodym wieku, nie masz jeszcze rodziny i może nawet mieszkasz z rodzicami, będzie Ci dużo łatwiej zaczynać i prowadzić działania, zmierzające do wolności finansowej. Wszystko czego potrzebujesz, to ustalić sobie cel, zacząć się tym interesować, uczyć się i powoli tą wiedzę wdrażać w życie.

Dziś, to może Ci się wydawać bardzo odległe. Jako osoba młoda masz w głowie inne rzeczy. Chcesz się bawić, chcesz chodzić na imprezy, a nie myśleć o takich rzeczach. Wiem jak dzisiaj wygląda życie większości studentów, a nawet jeszcze młodszych osób. Pewnie wiesz to, również Ty. Nie chcę Cię do niczego przekonywać, ale chciałbym Ci pokazać też inną możliwość. Można się bawić i cieszyć życiem, a z drugiej strony,  jednocześnie myśleć o swojej finansowej przyszłości. Możesz powoli budować swoje aktywa i powiększać swoją wiedzę i umiejętności.

Oto porady, które pomogą Ci wejść na dobrą drogę w młodym wieku:

1)      Podążaj za swoimi pasjami i rozwijaj mocne strony.

Większość osób bogatych, żyje ze swojej pasji. Od młodych lat interesują się danym tematem i po jakimś czasie pojawiają się pieniądze. Na rezultaty finansowe trzeba czasem czekać bardzo długo, a robiąc to co kochasz, nigdy się nie zniechęcisz i nie poddasz. Nie mając dużych potrzeb finansowych, mamy ten czas i możemy czekać.

Formalna edukacja rozwija po trochu wiele cech i umiejętności. W prawdziwym życiu cenni są ludzie, którzy są ekspertami w konkretnej dziedzinie. Po za tym, co masz w szkole i co musisz się nauczyć, rozwijaj maksymalnie trzy swoje cechy, czy umiejętności, z którymi czujesz się najlepiej i które dobrze Ci wychodzą. Nie ucz się wielu rzeczy naraz, bo będziesz przeciętny w tym, co robisz. Skup się na swoich największych cechach, czy talentach i stale je rozwijaj. Po jakimś czasie, staniesz się mistrzem w tej dziedzinie, a sukces należy do właśnie takich osób.

2)      Zarządzaj swoimi finansami.

Jest to bardzo ważna umiejętność i w dużym stopniu pomoże Ci osiągnąć wolność finansową. Rozważaj wydanie każdej złotówki, która do niczego nie prowadzi. Staraj się zwiększać ilość źródeł dochodów i inwestuj przynajmniej 10% tego co zarobisz. W momencie, gdy dostaniesz jakieś dodatkowe pieniądze, zainwestuj przynajmniej 50%. Jeśli nie masz wielu wydatków, możliwości możesz mieć naprawdę duże. Nawet, gdy nie będzie się od razu udawało zarabiać, cały czas się będziesz uczyć.

3)      Unikaj kredytów.

Wiele osób wpada w długi. Na każdym kroku jesteśmy kuszeni szybkimi pożyczkami, kredytami, czy zakupami na raty. Spłacając jedną rzecz, kupujemy kolejną. Na kredyt jest łatwiej. Nie wchodź do tego błędnego koła. Kredyt jest dobry, jeśli buduje Twoje aktywa, lub jest inwestowany w Twoją edukację i rozwój. Kredyt, który weźmiesz na pokrycie swoich zachcianek, to zły kredyt i unikaj ich jak ognia.

4)      Wykorzystuj możliwości jakie masz dokoła.

Czas i miejsce w którym żyjesz, dostarcza Ci wielu ogromnych możliwości. Nigdy w historii świata, nie było tylu sposobów zarabiania, uczenia się, rozwijania i robienia tego, co chcesz robić. Internet to nie tylko miejsce do zabawy i kontaktu z innymi. Ucz się wykorzystywać jego możliwości do zarabiania pieniędzy. Znajdziesz tam wiele okazji biznesowych i inwestycyjnych, ale jest też wiele pułapek, których trzeba unikać – tak jak w życiu.

Jeśli chcesz osiągać sukcesy i żyć lepiej niż Twoje otoczenie, musisz robić inne rzeczy. Poświęcaj przynajmniej godzinę dziennie na budowanie swojej wolności finansowej. Każdy znajdzie taką godzinę u siebie. Zamiast oglądać telewizję, czy siedzieć na facebooku, poświęć ten czas na dodatkowy zarobek, czy budowanie swojego biznesu. Dzięki temu po latach będziesz dysponować sporą wiedzą, doświadczeniem, a może i pieniędzmi. Jest jeden warunek – dziś o tym zdecydujesz i się zrobisz pierwszy krok w tym kierunku.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi! Diggnij StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

Powiązane wpisy

Komentarzy: 8 do wpisu Wolność finansowa dla osób młodych

 1. Dominik pisze:

  Dokładnie jest tak jak piszesz, a ja doczepię się do kredytów. W banku mają bardzo małe oprocentowania i warto zaciągnąć kredyt na realizacje pomysłów, bo zazwyczaj tak jest, że nie mamy na start.

  Sam to przeżyłem i wiem o co chodzi 😉

 2. Wojtek (Wolność Finansowa) pisze:

  Hej Dominik,

  Kredyt o którym napisałeś jest bardzo dobry i słuszny w tym wypadku. Chodzi o to, aby wystrzegać się kredytów za zakup swoich zachcianek i nie lecieć za tłumem 🙂

  Kredyt na finansowanie swoich pomysłów jest bardzo dobry, bo tak jak piszesz, zazwyczaj nie mamy na start i dzięki niemu możemy rozwijać własny biznes.

 3. Michał pisze:

  Wszystko ok tylko bardzo trudno zrobić ten pierwszy krok, oderwać się od codziennych zajęć i zacząć coś nowego.Mam nadzieje że kiedyś uda mi się to

 4. Victres pisze:

  Mówisz o inwestowaniu zarobionych pieniędzy, możesz rozwinąć ten wątek?

  • Wojtek (Wolność Finansowa) pisze:

   Hej Victres,

   Chodzi o to aby przynajmniej 10% swoich dochodów inwestować w swoją wolność finansową. Można te pieniądze odkładać, a kiedy nadarzy się okazja, mądrze je wykorzystać. W przypadku, gdy otrzymamy jakieś dodatkowe pieniądze, warto zainwestować przynajmniej 50% tej kwoty.

   Pozdrawiam

 5. Wojtek (Wolność Finansowa) pisze:

  Hej Michał,

  Na pewno Ci się to uda. Musisz tylko w to wierzyć i tego chcieć. Może nawet nie wiesz, ale Ty już coś robisz w tym kierunku. Samo to, że czytasz tego bloga i interesują Cię takie artykuły stawia Cie o wile wyżej, niż inne osoby.

 6. Paweł pisze:

  Pierwszy krok jest najgorszy, a raczej obawa przed nim – gdy już go zrobimy, przełamiemy się, wtedy „otwieramy oczy” i widzimy żę tak naprawde wszystko da się zrobić… to początkującemu wydaje sie dziwne, niemożliwe a nie raz nieosiągalne dla niego – tymczasem jednak zobaczyłem sam w ostatnich miesiącach tyle dowodów na to że da się zrobić wszystko że jestem totalnie zszokowany, to zmieniło moje myślenie na rzeczy, przez co nie mam przekonania że czegoś sie nie da zrobić.

  ALE trzeba włożyć w to dużo pracy, a jak już nie chce sie wkłądać w to dużo pracy, to trzeba to robić umiejętnie, a to da tylko i wyłącznie praktyka 🙂
  praktyka, praktyka i jeszcze raz paktyka, tylko ona daje efekty w każdym aspekcie życia – tak jak powiedział mi pewien trener „stań się kolekcjonerem porażek, tylko one dadzą Ci bagaż doświadczenia”

 7. Wojtek (Wolność Finansowa) pisze:

  Hej Paweł,

  Dziękuje za komentarz. Dobrze to opisałeś – to co zobaczyłeś zmieniło i nadal będzie zmieniać Twoje przekonania na temat rzeczy możliwych i niemożliwych. Mając dziś do tego dostęp i interesując się takimi rzeczami, Twoje przekonania będą się ciągle zmieniać.

  Do tego potrzebujesz ciągłego działania i nie poddawania się po drodze. Co do porażek pasuje tutaj cytat Winsona Churchilla „Sukces jest drogą od porażki do porażki, bez utraty entuzjazmu” i tak jak powiedział Twój trener – stań się kolekcjonerem porażek, a w końcu osiągniesz sukces. Wcześniej uwierz że możesz.

  Pozdrawiam

Zostaw odpowiedź