Skuteczny własny biznes – 5 warunków

Na świecie są różne sposoby zarabiania pieniędzy i jednym z nich jest własny biznes. Dążąc do wolności finansowej i bogactwa trzeba wybrać drogę, która do tego celu prowadzi. Pracując na etacie Twoją drogą jest kariera zawodowa. Zakładając i prowadząc własny biznes Twoją drogą będzie ścieżka biznesowa. Cel jest jeden, ale do jego osiągnięcia może prowadzić wiele dróg. Jeśli wybierzesz nieodpowiednią, możesz nigdy nie dotrzeć do wymarzonej wolności finansowej.

skuteczny własny biznesNie będę w tym artykule pokazywał wyższości własnego biznesu nad pracą na etacie, bo nie to jest jego celem.  Nawiązując do tematu artykułu, skuteczny własny biznes to taki, który prowadzi do wolności finansowej i bogactwa w czasie kilku, a maksymalnie kilkunastu lat.

Szybkie osiągnięcie wolności finansowej bez własnego biznesu jest praktycznie nieosiągalne. Moja droga do wolności finansowej i bogactwa to ścieżka biznesowa. To moja idea i tego się zawsze będę trzymał. Tobie również taką drogę polecam.

Gdy spojrzymy na najbogatsze osoby na świecie, to zobaczymy że te osoby zawsze mają lub miały swój własny biznes. Nawet nie musisz rozglądać się po całym świecie. Wyjrzyj przez okno swojego domu i pomyśl o najbogatszych osobach z Twojej okolicy.

Aby biznes był skuteczny i zgodnie z założeniami zbudował w ciągu kilku lat Twoją wolność finansową, musi spełniać warunki jego skuteczności. Warunki zostały wymienione według numerów, licząc od najważniejszego.

 Numer 1 – Warunek Potrzeby

Dowiedz się czego ludzie potrzebują, czego pragną i pomóż im to osiągnąć. Jeśli to zrobisz będziesz bogaty. Twój własny biznes musi rozwiązywać czyjeś problemy, musi pomagać innym. Jeśli skupisz się na zarabianiu pieniędzy, to Twój własny biznes nie będzie skuteczny. Szczegółowo  na ten temat pisałem w artykule o fundamentach własnego biznesu. Uważam że jest to najważniejszy warunek. Złamanie go sprawi, że własny biznes będzie bez szans na powodzenie.

Numer 2 – Warunek Wejścia

Każdy biznes który chcesz rozpocząć posiada swoje bariery wejścia. Nie możesz jutro rozpocząć produkcji komputerów do statków kosmicznych, ale możesz kupić za 30 zł pakiet startowy i rozpocząć przygodę w FM. Małe bariery wejścia powodują, że biznes jest dostępny dla każdego. Wtedy wzrasta konkurencja i automatycznie spada skuteczność biznesu. Jeśli bariery wejścia są duże, to mało osób może rozpocząć taki biznes i analogicznie konkurencja będzie mniejsza. Im w większym stopniu naruszasz przykazanie wejścia, tym bardziej zmniejszasz skuteczność swojego biznesu. Założenie własnego biznesu, tak samo jak bogactwo jest serią zaplanowanych zdarzeń, które poskładane w całość tworzą pewien proces, który musi być rozłożony w czasie. Rozpoczęcie skutecznego własnego biznesu nie może być wydarzeniem.  Jeśli wypełniasz formularz i w ciągu kilku minut rozpoczynasz własny biznes, to jest więcej niż pewne, że naruszasz warunek wejścia.

Możesz osiągnąć sukces wchodząc w zagospodarowaną niszę, ale będzie Ci dużo trudniej szybko budować wolność finansową i bogactwo. Przygotuj się na to, że będziesz musiał być wyjątkowy w tym co robisz. Będziesz musiał się czymś wyróżniać wśród setek, czy tysięcy osób, które robią to samo. Bez tego Twój biznes ma małe szanse powodzenia, nie wspominając  o jego skuteczności i szybkiej drodze do wolności i bogactwa.

Numer 3 – Warunek Kontroli

Własny biznes składa się z wielu elementów, które połączone w jedną całość generują pieniądze. Najważniejsze to produkt, klienci i sprzedaż. Każdy biznes musi mieć produkt, który można sprzedawać klientom.

Jeżeli jesteś pośrednikiem w sprzedaży czegokolwiek, to producent w każdej chwili może zmienić produkt, lub warunki współpracy. Wtedy nie masz na to wpływu.  Kiedy masz kontrolę nad własnym biznesem, kontrolujesz w nim wszystko – organizacje pracy, produkty, ceny, wybory i strategie działania. Im więcej elementów będziesz uzależniał od innych, tym mniej skuteczny będzie Twój biznes.

Numer 4 – Warunek Skali

Definiuje on zasięg działania biznesu. Im mniejszy jest jego zasięg , tym mniejsza będzie jego skuteczność. Jeżeli jesteś właścicielem osiedlowego sklepu spożywczego, to ilość klientów których możesz obsłużyć  jest ograniczona do mieszkańców najbliższej okolicy. Każdy biznes zaczyna się od czegoś małego, ale musisz myśleć globalnie. Musisz stale rozwijać swój biznes i dążyć do tego, aby obsługiwał jak najwięcej klientów. Im większy będzie jego zasięg, tym skuteczniejszy będzie Twój biznes i szybciej zbudujesz swoją wolność i bogactwo.

Numer 5 – Warunek Czasu

Niestety, ale dużo zajęć, tak samo jak dużo własnych biznesów nie prowadzi do szybkiego bogactwa. Wiele własnych biznesów nie wiele się różni od pracy na etacie, a wiele mimo lepszych zarobków sprawia że pracujemy po 12 i więcej godzin dziennie. Na początku każdej drogi jest trudno i trzeba tyle pracować, ale po pewnym czasie powinniśmy zarabiać coraz więcej, przy coraz mniejszym udziale naszego czasu. Jeśli tego nie ma, Twój biznes nie spełnia przykazania czasu. Skuteczny własny biznes ma zarabiać dla Ciebie pieniądze, niezależnie od czasu jaki mu poświęcisz.

Im więcej warunków zostanie naruszonych, tym mniej skuteczny będzie Twój biznes i wolniejsze będzie tempo budowania bogactwa. Nie da się wszystkiego kontrolować i stworzyć idealnego biznesu. Mimo że można naruszyć jeden lub więcej warunków i nadal osiągnąć wolność w krótkim czasie, zawsze miej na uwadze je wszystkie i tak buduj własny biznes, aby spełniał jak najwięcej czynników jego skuteczności.

 

 

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi! Diggnij StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

Powiązane wpisy

Komentarzy: 19 do wpisu Skuteczny własny biznes – 5 warunków

 1. Marcin pisze:

  świetna piątka „przykazań” własnego biznesu 🙂

 2. Marcin pisze:

  no powiem że bardzo fajny ten artykuł

 3. natis pisze:

  mnie też się podoba. jako świeżak w sumie jeśli chodzi o własne biznesy muszę przyznać, że poruszyłeś fajne kwestie które mnie czasem zastanawiają także dzięki 😉

 4. Paweł pisze:

  Świetny artykuł, rozbijający na części pierwsze sukces własnej firmy/biznesu.

  A mi nasunęło się pytanie podczas jego czytania 😉
  – Od czego zacząć budowę biznesu? Lepiej zacząć od produktu, rozwijać firmę i nabierać doświadczenia w sprzedaży czy lepiej zostać dobrym sprzedawcą? a dopiero potem zająć się produktem
  (nie do końca mam tutaj na myśli sprzedaż bezpośrednią, ale wiadomo że takie umiejętności są cenne)

 5. Hej Paweł,

  Na Twoje pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Własny biznes to wiele elementów, które poskładane w jedną całość pozwolą Ci osiągnąć sukces. We każdym biznesie jest produkt, lub usługa którą trzeba sprzedawać. Musisz umieć sprzedawać, jeśli chcesz mieć własny biznes.

  Twój pomysł na biznes to jakiś produkt, który trzeba sprzedać. Nie możesz zacząć od produktu, a zostawiając sprzedaż, tak samo jak nie możesz sprzedawać, nie mając produktu. Po prostu to wszystko musi iść ze sobą w parze. Tak działa własny biznes.

  Mam nadzieję że pomogłem 🙂

  Pozdrawiam

 6. Paweł pisze:

  Bardziej mi chodziło o to czy lepiej jest się nauczyć sprzedawać wcześniej, przed założeniem własnej firmy 🙂 czy lepiej od razu mieć firme i dopier sie tego wszystkiego nauczyć.
  Ale po chwili namysłu to masz racje 🙂 dróg jest wiele.

 7. Paweł pisze:

  Bo można działaś w sprzedaży bezpośredniej, nie mając konkretnie „swojego” produktu – ale pracujac dla kogoś.

 8. Profinfo pisze:

  Bardzo przydatne rady. Szczególnie jak zaczynamy przygodę z własnym biznesem. Ciekawy blog.

 9. Blua pisze:

  Każda osoba, która chce zacząć przygodę z własnym biznesem powinna rozważyć te 5 przykazań. Powinna się też nastawić, że na początku może być ciężko.

 10. MateuszW pisze:

  Całkiem ok, można by pewne mieć zastrzeżenia do wszystkich, że biznes może wypalić mimo braku popytu na usługi/produkt firmy, kwestia powiedzenia ludziom, że potrzebują tego mimo że do tej pory im się wydawało inaczej bądź nie mieli pojęcia o tym że coś takiego istnieje. Będą pionierami odskakujemy konkurencji.

 11. Olo pisze:

  Ja prowadzę biznes już drugi z rzędu , po pierwsze kontrola wszystkiego na firmie tak zwana ręka na pulsie , po drugi mały pieniądz robi mały pieniądz a duży duży . Dalej konkurencja i rynek czuwa nad tobą jak coś wykombinujesz to spodziewaj sie naśladowców , nawet twoi pracownicy mogą być zagrożeniem , widząc jak łatwo można zarabiać większą kasę ! W biznesie trzeba być upartym wizjonerem i posiadać pewne cechy charakteru , nie każdy człowiek będzie przedsiębiorczy chociaż by go na siłę do biznesu ciągać !

 12. Wiele ciekawych wskazówek. Najważniejsze moim zdaniem, to odkryć potrzeby potencjalnych klientów.

 13. Dobrze że są takie artykuły bo dzięki nim można zaoszczędzić sporo czasu rozpoczynając prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

 14. Paweł pisze:

  Zdecydowanie popieram poprzednika ! Bardzo fajny blog z wieloma poradami

 15. Kaja pisze:

  Świetny wpis, jestem pod wrażeniem.

 16. Sabina pisze:

  Ooo ile tutaj przydatnych wskazówek! Warunek potrzeby jest bardzo ważny. Pozdrawiam 🙂

 17. Tymoteusz pisze:

  Bardzo fajne porady, ale dodałbym jeszcze kilka szczegółów 🙂

 18. sandra pisze:

  Myślę, że wyliczyłeś bardzo ważne aspekty

 19. Ania pisze:

  Całkowicie zgadzam się z twórcą tego artykułu. Prowadzenie, a zwłaszcza rozkręcenie własnego biznesu nie jest proste i trzeba pamiętać w tym czasie o bardzo wielu rzeczach. Myślę, że warunki wymienione w tym artykule z pewnością pomogą wielu początkującym. 🙂

Zostaw odpowiedź