Fundamenty własnego biznesu

Statystyki mówią, że 50% własnych biznesów zamyka się po roku działalności. Po dwóch latach zamyka się już 80% firm. Pięciu lat doczekuje jedynie 10% nowo założonych własnych biznesów. Niestety, ale własny biznes zbudowany na słabych fundamentach nie jest w stanie przetrwać próby czasu. I nie ważne, czy jest to rok, dwa, czy pięć lat. Tak samo domy stawiane na fundamentach z piasku zawalają się.

Powody i przyczyny takiego stanu rzeczy są różne i różne można znaleźć źródła informacji na ten temat, jednak największym błędem początkujących przedsiębiorców jest ignorowanie potrzeb innych ludzi i egoistyczne podejście do własnego biznesu.

fundamenty własnego biznesu

Gdy zastanowisz się po co chciałbyś mieć własny biznes, to pierwsza rzecz która przychodzi Ci do głowy, to pieniądze i bogactwo. Prawdą jest że najzamożniejsze osoby na świecie, to osoby które mają własny biznes. To dlatego z tym nam się kojarzy własny biznes i niestety wiele osób otwiera go właśnie z tego powodu. Jest to typowe samolubne i egoistyczne podejście i prawie zawsze skutkuje porażką. Nikogo nie interesuje to co Ty lubisz robić, tak samo jak to, że chcesz mieć własny biznes i chcesz być bogaty dlatego…

Przestań gonić za pieniędzmi i zastanów się jak możesz pomóc innym

Nigdy nie zakładaj własnego biznesu, tylko po to aby zarobić pieniądze. Przestań myśleć o własnym biznesie w kontekście swoich egoistycznych potrzeb i pragnień, a zamiast tego skup się na tym czego potrzebują inni i pomóż im to osiągnąć.

Czego potrzebują ludzie?

Przede wszystkim chcą, aby Twój biznes im pomagał, rozwiązywał ich problemy, ułatwiał życie czy sprawiał że poczują się lepiej. Twój własny biznes musi zaspokajać potrzeby innych ludzi, a nie Twoje własne. Zastanów się co w Twoim własnym biznesie sprawi, że inni będą chcieli w nim zostawić swoje pieniądze. Jaką wartość wniesie do ich życia?

Im większej liczbie osób pomożesz, rozwiążesz jakiś problem, czy sprawisz że będą żyli lepiej, tym bardziej będziesz bogaty. Żeby móc otrzymywać pieniądze, najpierw trzeba coś dać od siebie. Trzeba dać innym jakąś wartość.

Może masz lub miałeś pomysł na własny biznes. Przeanalizuj go teraz pod tym kątem. Zobacz czy rozwiązujesz czyjeś problemy i pomagasz innym, czy tylko zaspokajasz swoje potrzeby. Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na własny biznes przeczytaj ten artykuł.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi! Diggnij StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

Powiązane wpisy

Komentarzy: 7 do wpisu Fundamenty własnego biznesu

 1. czopek pisze:

  Faktycznie myślenie o innych to dobre podejście. Bo później można liczyć na ich pomoc

 2. Dziki Koń pisze:

  Przyznam że bardzo dobrze napisany artykuł, zazwyczaj się nie wgłębiam, ale Twój przykuł moją uwagę, good job ;D

 3. Janek pisze:

  Fajnie, rzeczowo napisany tekst 🙂 własny biznes to dobra opcja, ale większość nie wie od czego zacząć. Pomysł, kapitał to nie wszystko – liczy się także konsekwencja w działaniu.

 4. Anka pisze:

  oby w moim przypadku tak nie było

 5. Piotr pisze:

  Nie spodziewałem się, że aż 50% własnych firm zamykanych jest już po roku – to dla mnie zła wiadomość, ponieważ sam mam w planach otwarcie własnej działalności gospodarczej. Jak na razie jestem na etapie biznesplanu i zdobywania pieniędzy potrzebnych na start. Mam nadzieję, że w przypadku mojej przyszłej firmy nie będzie tak, jak w statystykach, które przytoczyłeś w swoim wpisie.

 6. Hej Piotr,

  Statystyki są nieubłagane, ale powód tego jest opisany w artykule. Zastanów się co Twój biznes wniesie do życia innych.

  Ponadto wydaje mi się że zbyt wolno działasz i mało entuzjazmu wkładasz w swój biznes. Zwroty typu „mam w planach” czy „jestem na etapie” wydają się mało energiczne. Działaj bardziej entuzjastycznie a na pewno osiągniesz sukces. Nie myśl o tych statystykach 😉

  Życzę powodzenia i sukcesów

 7. oLO pisze:

  Db biznes od dnia pierwszego musi generować db kasę wtedy trafiłeś i twoja firma przetrwa a statystyki nie będa grożne , warunek nie siedzisz na d…e trzeba pracować i sie rozwijać i najważniejsze jak założyłes buty na drogę i zrobiłeś pierwszy krok na drodze do sukcesu musisz iść chociaż zimno i pada a nogi bolą i burza i wiatr i głód musisz zacisnąć zęby aby iść dalej !

Zostaw odpowiedź