Nie pracuj we własnym biznesie. Pracuj nad nim!

Wiele osób myśli i marzy o własnym biznesie. Chcieliby zarabiać duże pieniądze i jest to bardzo dobre. Kiedyś te rzeczy, zaczną się dziać w ich życiu. Większość społeczeństwa zadowala się tym co ma i nie wierzy, że można z życia wyciągać dużo więcej. Interesujesz się takim i rzeczami, czytasz ten artykuł, to pewnie chcesz mieć własny biznes i zarabiać duże pieniądze. Bardzo dobrze. Dziś zobaczysz, że posiadanie własnego biznesu nie jest kluczem do bogactwa. Klucz jest gdzie indziej. Tak czy inaczej, od czegoś trzeba zacząć. Poniższa historia dokładnie zobrazuje Ci różnicę, pomiędzy sposobem myślenia osoby pracującej we własnym biznesie i osoby pracującej nad własnym biznesem. Obie osoby mają własne biznesy, a jednak jedna z nich musi ciężko pracować, podczas gdy dla drugiej, pracuje system biznesu, który tworzy.

Chciałbym abyś zrozumiał tą różnicę, bo posiadanie własnego biznesu nie oznacza, że będziesz bogaty i nie oznacza życia takiego, jakie chcesz. Nieodpowiednie myślenie, może spowodować, że do końca życia będziesz pracował w swoim biznesie, zamiast go rozwijać i stopniowo sprawiać, aby pracował on dla Ciebie.

Historia jest zaczerpnięta z książki „Kwadrat przepływu pieniędzy” R. Kiyosakiego
i doskonale pokazuje, jak sposób myślenia dwóch takich samych osób, prowadzi do zupełnie innych rezultatów.

“Pewnego razu istniała mała, osobliwa wioska. Była ona wspaniałym miejscem do życia, poza jednym problemem. Jeżeli nie padało, wioska nie miała wody. Aby rozwiązać ten problem raz na zawsze, starszyzna wioski postanowiła urządzić przetarg na zorganizowanie stałego zaopatrywania wioski w wodę. Do wykonania tego zadania zgłosiły się dwie osoby i starszyzna przyznała kontrakt im obu. Uważano, że małe współzawodnictwo przyczyni się do utrzymania cen na niskim poziomie i zapewni dodatkowe zabezpieczenie dostaw wody.

Sposób myślenia osoby, nie mającej pojęcia o biznesie

Praca we własnym biznesie

Ed, będący pierwszą osobą, z którą podpisano kontrakt, natychmiast udał się po zakup dwóch wiader i zaczął biegać drogą, która prowadziła do odległego o 1,5 km jeziora. Natychmiast też zaczął zarabiać pieniądze, jako że pracował od świtu do zmierzchu, dostarczając wodę przy użyciu dwóch wiader. Wlewał ją do wielkiego betonowego zbiornika, który zbudowała wioska. Każdego ranka musiał wstać, zanim wioska obudziła się, aby zapewnić jej wystarczającą ilość wody. Była to ciężka praca, ale on był bardzo szczęśliwy, zarabiając pieniądze
i mając zabezpieczony dla swojego biznesu jeden z dwóch kontraktów.

Sposób myślenia biznesmena

Drugi uczestnik przetargu, który podpisał kontrakt, Bili – zniknął na jakiś czas. Nie było go widać przez kilka miesięcy, co sprawiło, że Ed był bardzo szczęśliwy, gdyż nie miał konkurencji. Ed zarabiał wszystkie pieniądze. Zamiast kupować dwa wiadra, aby współzawodniczyć z Edem, Bili opracował plan biznesu, utworzył spółkę, znalazł inwestorów, zatrudnił prezesa i po sześciu miesiącach powrócił z brygadą roboczą.
W ciągu roku jego zespół zbudował wielki rurociąg ze stali nierdzewnej, który połączył wioskę z jeziorem.

W trakcie uroczystego uruchomienia rurociągu Bili oświadczył, że jego woda jest czystsza niż woda Eda. Wiedział, że były skargi, iż woda Eda jest zanieczyszczona. Bili obwieścił również, że może dostarczać wiosce wodę 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ed mógł dostarczać wodę tylko w dni robocze. Nie pracował w weekendy. Następnie Bili oświadczył, że za tę wyższej jakości wodę i pewniejsze dostawy będzie pobierał 75% mniej niż Ed. Wieś ucieszyła się i natychmiast udała się do kranu rurociągu Billa.

Sposób myślenia osoby, która pracuje dla pieniędzy zamiast nad biznesem

Aby podołać współzawodnictwu, Ed natychmiast obniżył swoją cenę o 75%, kupił dwa wiadra więcej, zastosował pokrywy i zaczął nosić po cztery wiadra. Chcąc sprostać konkurencji, wynajął swoich dwóch synów, aby pomogli mu na nocnej zmianie i w weekendy. Gdy jego chłopcy wyjeżdżali do średniej szkoły, powiedział im:

– Pamiętajcie, że pewnego dnia ten biznes będzie należał do was.

Po skończeniu szkoły jego dwaj synowie z jakiegoś powodu nie powrócili. Ed zatrudnił pracowników do pomocy. Pojawiły się również problemy ze związkami zawodowymi. Związki domagały się wyższych plac, większych uprawnień i żądały, aby członkowie związku nosili tylko po jednym wiadrze.

Efekt pracy nad systemem biznesu – Myślenie milionera

2738598951_8f057ba274_b

W międzyczasie Bili zdał sobie sprawę z tego, że jeśli ta wioska potrzebuje wody, inne też jej potrzebują. Zmodyfikował plan biznesu i wyruszył na sprzedaż swojego systemu dostawy wody dla wiosek rozmieszczonych na całym świecie; był to system wysoce wydajny, o niskim koszcie i dostarczający czystą wodę. Bili zarabiał tylko jeden grosz od wiadra dostarczonej wody, ale codziennie dostarczał miliardy wiader wody. Bez względu na to czy pracował, czy też nie, pieniądze wpływały na jego konto bankowe. Bili zbudował rurociąg “dostarczający” mu pieniądze, podobnie jak wodociąg dostarczał wodę mieszkańcom wioski.

Bili żył szczęśliwie i dostatnio, a Ed ciężko pracował do końca swojego życia i zawsze miał problemy finansowe. Koniec.”

Chcesz mieć własny biznes? Świetnie, ale kiedy zaczniesz go budować, zadawaj sobie cały czas te pytania:

“Czy buduję rurociąg, czy też noszę wiadra?”

“Czy pracuję ciężko, czy mądrze?”

Odpowiedzi na te pytania dadzą Ci finansową wolność.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi! Diggnij StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

Powiązane wpisy

Komentarzy: 2 do wpisu Nie pracuj we własnym biznesie. Pracuj nad nim!

  1. Artur pisze:

    Fajnie się czyta tą historię. Pokazuje wiele fajnych rzeczy. Nie wystarczy mieć własnego biznesu, żeby stać się wolnym finansowo. Trzeba go rozwijać i zatrudniać innych żeby pracowali dla mnie. Nigdy nie myślałem o tym w ten sposób, ale teraz trochę zmienię punkt widzenia.

  2. Anges pisze:

    Ciekawa historia. Jak bedę kiedyś miała własny biznes, to sobie to przypomne 🙂

Zostaw odpowiedź