Zasady osiągania celów

W 2013r. zostało przeprowadzone badanie, którego celem było sprawdzenie czym się różnią nawyki ludzi bogatych i biednych. Jednym z kryteriów, było  stawianie i realizacja celów. W 74% przypadków, ludzie bogaci planują, zapisują, a następnie skupiają się na realizacji swoich celów. Wśród ludzi biednych, robi to tylko 15%.

Umiejętność dokładnego planowania, wyznaczania i realizacji swoich celów powinna być jedną z najważniejszych umiejętności w życiu człowieka, który chce osiągać sukcesy. Umiejętność ta, w połączeniu z wiedzą i działaniem jest narzędziem, które pozwoli osiągnąć Ci, co tylko zechcesz.

wyznaczanie celów

Do czego jest to potrzebne? Co się dzieje w momencie dobrego wyznaczenia celu?

Cele są podstawą naszej motywacji, uruchamiają potencjał, który jest ukryty w każdym człowieku. Wyzwalają energię i stymulują kreatywność. Mając dobrze wyznaczone cele, sam w sobie wyzwalasz mechanizmy potrzebne do ich realizacji. Twoja podświadomość, będzie tak kierować Twoimi działaniami, abyś te cele osiągnął. W momencie realizacji nawet najmniejszych celów, wzmacnia się poczucie własnej wartości, pewność siebie i wiara we własne siły.

Jak odpowiednio wyznaczyć cele?

Na ten temat powstało mnóstwo książek, szkoleń i innych materiałów. Sam poznałem wiele różnych sposobów. Ludzie słuchają tego, uczą się, wdrażają w życie i co? Nie zmienia się nic. Każdy z nas ma marzenia, jednak większość z nich się nie materializuje. Przynajmniej 80% ludzi robi tylko to, co jest koniecznie do przetrwania i nic więcej.
W momencie zaspokojenia podstawowych potrzeb fizjologicznych i bezpieczeństwa, pojawia się lenistwo. Dążenie do zaspokajania kolejnych potrzeb maleje, kiedy zaspokojone są podstawowe. Dążenie do czegoś więcej jest niekomfortowe.

Popatrz na swoje otoczenie, na swoich kolegów i koleżanki. Ilu z nich osiągnęło jakikolwiek sukces? Ilu robi cokolwiek, aby ten sukces osiągnąć?

Naprawdę duże sukcesy osiąga ok 2% ludzi, którzy rządzą światem. Cele osiąga się bardzo trudno i nie będę pisał, że jest inaczej. Wymaga to wiele pracy i wysiłku. Nic co
w życiu najpiękniejsze, nie przychodzi łatwo, ale warto się uczyć, rozwijać i pracować. Aby zacząć realizować swoje cele i żyć lepiej niż inni, potrzebujesz tylko dwie cechy:

Ambicję i silną wolę.

Te cechy musisz w sobie wykształcić, a zrobisz to pracując codziennie nad realizacją celu. Czasem codziennie przez kilka lat, trzeba stawiać małe kroki, aby osiągać wielkie rezultaty. Możesz liczyć na szczęście, ale takie zachowanie to nic innego jak lenistwo
i własna wygoda. Czasami komuś się uda wygrać na loterii, media zaraz o tym donoszą
i później wiele osób czeka, aż dostanie coś na tacy.

Jeśli jesteś gotowy na ciężką pracę, czasem przez bardzo długi okres czasu, aby osiągnąć to czego pragniesz, to na pewno Ci się uda. Jeśli zdecydujesz się na upartą pracę, pomogą Ci kolejne punkty, które sam stosuje podczas realizacji swoich celów. Próbowałem wielu rzeczy i to sprawdza się najlepiej.

1)      Cele muszą być ambitne, ale takie które jesteś w stanie wykonać. Nawet jeśli się nie uda, to i tak osiągniesz bardzo wiele. Nie mogą to być rzeczy małe, co do których jesteś przekonany, ze je zrobisz. Realizacja celu powinna być wyzwaniem, ale takim które jest osiągalne. Jeśli chcesz w rok zarobić milion, a teraz zarabiasz 3 tyś, to Twoja podświadomość w to nie uwierzy i będzie sabotować działania.

2)      Planuj najdalej na rok. Duże cele dziel na mniejsze etapy. Każdy etap niech ma wyznaczoną datę realizacji i rodzaje działań, które trzeba podjąć. W każdą niedziele, planuj na cały tydzień i wszystko zapisuj. Kartkę z planem trzymaj w widocznym miejscu
i cele dziennie, wyznaczaj w oparciu o nią. Staraj się na każdy dzień wyznaczać tyle rzeczy, ile dasz radę zrobić. Jeśli się zasypiesz działaniami, to może pojawiać się lenistwo
i wymówki typu „za dużo tego”.

3)      Działaj! Codziennie rób nawet małe kroki, które przybliżają Cię do celu. Ważna jest systematyczność i pewne czynności, które nie zajmują dużo czasu, wykonuj codziennie. Po pewnym czasie zacznie pojawiać się znudzenie i głosy w głowie, mówiące aby dać sobie spokój. Może to być powodowane presją otoczenia, lub brakiem efektów. Ne zniechęcaj się i działaj codziennie. Efekty przyjdą, ale potrzebna jest duża wytrwałość
i determinacja.

Te punkty są podstawą moich działań i powoli dążę, do swoich celów. Zdaje sobie sprawę, że na wiele rzeczy trzeba będzie długo czekać. Czasem jest ciężko i w głowie pojawiają się różne myśli, ale wierzę w siebie i idę do przodu.

Jak wygląda realizowanie celów przez większość ludzi?

Zakładasz że coś zrobisz, ruszasz z wielkim impetem i zaczynasz realizować swoje cele. Codziennie pracujesz z pełnym zaangażowaniem i poświęceniem, bo od tego zależy Twoje życie i przyszłość. Po kilku dniach pojawiają się przeszkody. Brak czasu, zła pogoda, zmęczenie, przeziębienie. Zaczynasz się zastanawiać, czy na pewno tego potrzebujesz, czy już w tej chwili jest Ci to potrzebne, czy nie można z tym zaczekać? Po dwóch tygodniach zapominasz o całym planie. Pojawia się uczucie beznadziejności, ale obiecujesz sobie, że jeszcze do tego wrócisz, że kiedyś to zrobisz. Znasz to uczucie? 🙂

Dużo osób przechodziło przez to i wiele się poddało. Jak jest u Ciebie? Realizujesz swoje cele? Masz je w ogóle? Wiesz czego w życiu chcesz?


Tagi: ,

komentarze 2 do wpisu “Zasady osiągania celów”

  1. Michał pisze:

    Ciekawy artykuł można dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy

  2. Kuba pisze:

    JA oprócz ambicji i silnej woli dodałbym do tego robienie odpowiednich rzeczy, w odpowiednim czasie. Mam na myśli to żeby zakładając firmę dopiero po pewnym czasie zacząć zatrudniać podwykonawców. Na początku można dużo zrobić samemu ale z czasem wartość czasu właściciela firmy będzie wyższa niż wynajem kogoś do łatwych czynności.

Zostaw odpowiedź