Na przestrzeni wielu lat w społeczeństwie ugrun-towało się i mocno zakorzeniło wiele przekonań. Są one w tej chwili powszechnie akceptowalne
i ich kwestionowanie wydaje się świętokradztwem. Niestety te przekonania są obecnie nieprawdziwe, a z racji tego że mają olbrzymią moc, wyrządzają duże szkody. W momencie pojawienia się kłopo-tów finansowych, wszystkie decyzje podejmujemy w oparciu o wcześniejsze doświadczenia i przeko-nania zakorzeniane w naszej głowie. W tym arty-kule chciałbym wytrącić Cię z utartych schematów myślowych dotyczących pieniędzy i sprawić, że otworzą Ci się oczy. Poniżej cztery, według mnie najbardziej popularne i jednocześnie najbardziej szkodliwe mity dotyczące finansowej przyszłości i budowania bogactwa.

1)      Zdobądź wyższe wykształcenie

Większość ludzi uważa, że dobra szkoła i odpowiednie wykształcenie zapewni im bogate
i dobre życie. W prawie każdym domu dziecko słyszy od rodziców, że musi się dobrze uczyć, aby mogło znaleźć  dobrze płatną pracę. Od najmłodszych lat jest programowane do pracy za pieniądze, z pomocą szkolonego wykształcenia. Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Wszyscy widzimy co się dzieje z wieloma osobami po studiach, którzy nie mogą znaleźć żadnej pracy. Ewentualnie pracują za niskie stawki w supermarketach. Mimo, że ludzie wiedzą jak to wygląda i że edukacja nie zapewni im dobrej pracy, ciągle szukają nowych szkół i wierzą, że im się uda.

Prawda jest inna. Chodzenie do szkoły nie zapewni Ci odpowiedniej mądrości finansowej, dzięki której faktycznie możesz zostać bogaty. Szkoła uczy Cię, jak zostać pracownikiem. Jeśli chcesz zostać bogaty, nie licz na szkołę. Potrzebujesz odpowiedniej edukacji finan-sowej, dzięki której faktycznie zrozumiesz czym są pieniądze i jak sprawić by pracowały dla Ciebie. Niestety tej wiedzy, nie zdobędziesz w szkole.

2)      Znajdź dobrą pracę

Jeśli ktoś Cię zapyta, gdzie pracujesz i odpowiesz że nie pracujesz, to robi wielkie oczy
i zaczyna się śmiać. Bo przecież nie da się żyć bez pracy. Ludzie nie odróżniaj pracy od pieniędzy. Zamiast szukać pieniędzy,  szukają pracy, bo myślą że tylko w ten sposób, można zarabiać pieniądze. Jeśli myślisz w ten sposób, to zostałeś oszukany. Ktoś Cię okłamał, a Ty w to uwierzyłeś. Im więcej pracujesz na etacie i im więcej zarabiasz, tym płacisz większe podatki. Najbardziej opodatkowany jest dochód z Twojej pracy na etacie. Mając własny biznes, możesz korzystając z przepisów podatkowych i płacić małe podatki. Przedsiębiorcy też płacą podatki, ale są to pieniądze, które mogliby płacić Tobie.

Przez całe życie uczymy się ze szkoły oraz otoczenia, że trzeba zostać pracownikiem. Nie jest to prawdą, nie wierz w to! Praca za pieniądze nie zapewni Ci bezpieczeństwa i nie sprawi że staniesz się bogaty. Musisz zatrudnić innych ludzi i pieniądze, aby pracowały dla Ciebie. Musisz zdobyć odpowiednią wiedzę finansową i zacząć myśleć jak przedsię-biorca. Kiedy to zrobisz, zrozumiesz że to czego Cię uczono przez całe życie, to jedno wielkie kłamstwo.

3)      Pracuj ciężko, a kiedyś będziesz bogaty

Kolejne kłamstwo. Ilość Twojej pracy w żadnym stopniu, nie jest zależna od ilości pienię-dzy, które otrzymujesz. Limit czasu w ciągu doby to 24 godziny i nie można wykorzystać ani minuty więcej. Możesz pracować całymi dniami i nawet nocami, a i tak nie zarobisz tyle, co ludzie, którzy pracują mądrze. Mądra praca polega na tym, że to inni pracują ciężko dla Ciebie i jeszcze chcą to robić. Mądrze pracując, dostajesz pieniądze za to, że ktoś dla Ciebie pracuje, a nie na odwrót.

W każdy piątek większość ludzi cieszy się, bo zaczyna się weekend i można odpocząć od swojej nudnej pracy. Kiedy kończy się niedziela ich miny robią się niewesołe, bo czeka ich kilka dni pracy. Nauczono nas myśleć, że to jedyny sposób na życie. Nie jest to prawdą i można żyć inaczej! Mając własny biznes, pracujesz kiedy chcesz i ile chcesz. Większość przedsiębiorców pracuje na okrągło i nawet jak nic nie robią, to myślą co można zrobić. Taka praca nie czyni ich nieszczęśliwymi, a wręcz przeciwnie – lubią to robić. Myśl co robić, aby przestać ciężko pracować dla kogoś i zacząć mądrze pracować dla siebie.

4)      Żyj skromnie, bo to klucz do bogactwa

Na pierwszy rzut oka wydaje się to prawdą, ale jedyni ludzie którzy żyją skromnie, to ludzie biedni. Ludzi bogaci zamiast żyć skromnie, cały czas myślą w jaki sposób zarabiać pieniądze i stale zwiększać swoje przychody. Tu pojawia się kwestia zadawania sobie odpowiednich pytań i używanie dobrych słów. Ludzie biedni mówią „Nie stać mnie na to”. Ludzie bogaci „Co mogę zrobić, aby było mnie na to stać”. Skromne życie to mentalność ludzi biednych i uczy ich bardzo wąskiego myślenia. Słowa, które wypowiadasz, Twój umysł projektuje i to się potem spełnia. Jeśli mówisz że na coś Cię nie stać, to zawsze tak będzie.

Nie chodzi w życiu o to, aby tylko pracować i nic nie mieć. Nie chodzi też o to, aby szastać pieniędzmi na prawo i lewo. Takie życie nas nie wzbogaci.  Jeśli żyjesz skromnie, ograni-czony pieniędzmi, które masz do dyspozycji, nigdy nie przełamiesz nawyku ciecia kosztów i zaciskania pasa, aby sobie na coś pozwolić. Zmień myślenie na ten temat, bo skromne życie, które prowadzi do bogactwa to kłamstwo. Skromność zabija w nas ducha walki i nie jest to dobry sposób na życie.

Takich kłamstw i szkodliwych przekonań jest dużo więcej. Całe życie przechodzimy finansowe pranie mózgu. Większość ludzi nigdy nie dostrzega prawdy, bo nie chce jej widzieć. Wierzy w bezmyślne stwierdzenia i nie zastanawia się, czy to faktycznie jest prawda? Czy to jest dobry sposób na życie? Sam wiesz co masz i jak w tej chwili wygląda Twoje życie. Jeśli nie jest tak, jak byś chciał żeby było, to może warto zajrzeć w głąb siebie i zastanowić się, czy to co myślisz, to jest faktycznie prawda? Zmiana myślenia, może zmienić Twoje życie.


Odpowiedź:

Pierwsza podstawowa rzecz, to zmiana myślenia i przekonań na temat swojej pracy. Jeśli w ten sposób myślisz o swojej pracy (nędzna praca), to jesteś negatywnie nastawiony do życia i są to bardzo destruktywne myśli. Myśląc źle o swojej pracy, prawdopodobnie źle ją wykonujesz i podświadomie, pogrążasz się w coraz gorszej sytuacji. Musisz zacząć myśleć pozytywnie. Nie ważne jak źle się dzieje, zawsze myśl pozytywnie. Jeśli faktycznie nie lubisz swojej pracy, to po prosu ją zmień.

wolność finansowa

Nie chcę tutaj Cię do tego namawiać, bo nie znam Twojej sytuacji. Z drugiej strony wiem, że zawsze znajdzie się podobna praca, za podobne pieniądze. Nie wiem też z jakiego powodu nie lubisz swojej pracy, ale może w nowej będą inni ludzie
i dzięki temu, robiąc to samo za te same pieniądze można swoją pracą lubić. Problemem często jest zwykłe lenistwo i wygoda. Zamiast narzekać, trzeba się ruszyć i zacząć rozglądać za nową pracą. Jeśli się czegoś bardzo chce, to zawsze kiedyś udaje się to osiągnąć. Najważniejsze, aby nie narzekać, tylko szukać rozwiązań.

Jeśli chodzi o budowanie wolności finansowej, w momencie gdy pracujesz na etacie, zacznij po godzinach robić cokolwiek w tym kierunku. Zdobywaj wiedze, czytaj literaturę ludzi sukcesu i myśl w jaki sposób budować źródła dochodu pasywnego. Przeznaczając na to godzinę czy dwie dziennie po kilku latach, będziesz przynajmniej niezależny finansowo. Wtedy będziesz mógł rzucić pracę na etacie. Do tego czasu pracuj, ale wcześniej zmień pracę, lub myślenie na temat obecnej.


Większość badań, które są przeprowadzane na ludziach sukcesu, skupia się na cechach charakteru tych osób. W tym artykule opiszę wartości i idee, jakie powinno się pielęgnować i nabywać przez swoje życie, aby kiedyś mieć własny biznes, który odnosi sukcesy. Aby być człowiekiem szczęśliwym, który żyje tak jak chce i realizuje swój plan
i cel życiowy. Wartości, to nasze idee i zasady, których zawsze powinniśmy się trzymać. To one determinują nasze działania i sprawiają, że mimo wielu przeszkód i nieporozumień, jesteśmy spójni ze sobą i wiemy dokąd w życiu zmierzamy. Każdy ma swoje systemy wartości i zasady, którymi się kieruje w życiu. W tym wpisie podam Ci rzeczy, które ważne są dla mnie i które według mnie decydują o jakości naszego życia
i szczęścia.

Wartości w budowaniu własnego biznesu

1)      Pomoc innym – to piękna wartość , dla której żyli wybitni ludzie, tacy jak Matka Teresa, czy Matahma Gandhi. Dzisiaj wielu milionerów, również pomaga innym poświęcając swój wolny czas na działalność charytatywną. Przekładając tą wartość na własny biznes, gdy stworzysz produkt, lub usługę, która pomaga ludziom, oni chętnie za to zapłacą.

Zig Ziglar powiedział kiedyś „Możesz osiągnąć wszystko, jeśli tylko pomożesz innym, osiągnąć to czego pragną”.

Nie koniecznie chodzi tu o pieniądze. Wcale nie musisz dawać pieniędzy, zwłaszcza jeśli ich nie masz. Często jest tak, że pieniądze nie rozwiązują problemów ludzi, którzy ich nie mają. Dawanie pieniędzy, takim osobom często powiększa ich problem. Dziel się z innymi swoją wiedzą, doświadczeniem, emocjami i czasem. Pomagaj im szukać sposobów, zamiast dawać gotowe rozwiązania. Rozwiązując ludzkie problemy na poziomie emocjonalnym, staniesz się bogaty szybciej niż myślisz.

2)      Wdzięczność – Doceniaj to co masz, bez względu na obecną sytuację materialną. Ciesz się z tego co masz i dziękuj za to, że jesteś na tym pięknym świecie i możesz żyć. Praktykowanie wdzięczności, jest elementem wielu systemów rozwoju osobistego
i uzdrawiania. Praktycznie rzecz biorąc, jeśli skupisz się na tym co masz i będziesz za to wdzięczny, zaczniesz dostawać od życia coraz więcej. Codziennie wieczorem dziękuj za wspaniały dzień, który przeżyłeś, za rzeczy które się nauczyłeś i zrobiłeś dla siebie
i innych.

3)      Uczciwość – to bardzo ważna wartość w wielu kluczowych obszarach naszego życia. Bez niej nigdy nie zajdziemy daleko. Kłamstwo ma zawsze krótkie nogi i prędzej czy później wyjdzie na jaw.  Uczciwość powinna być podstawą w naszym biznesie, relacjach
z innymi ludźmi i każdym innych obszarze naszego życia.

4)      Zdrowie – wartość i cel nadrzędny, który bez względu na obecną sytuacje finansową i emocjonalną, powinien być zawsze pielęgnowany. Za pieniądze zdrowia nie kupisz. Zdobytych pieniędzy do grobu nie zabierzesz, więc jeśli zapomnisz zadbać
o zdrowie, to nie będziesz miał możliwości cieszyć się życiem i zgromadzonym majątkiem. Dbaj o siebie w aspekcie fizycznym i psychicznym. Zdrowie fizyczne, to dieta, ruch
i wypoczynek. Zdrowie psychiczne, to myśli, przekonania i emocje. Musisz dbać o oba aspekty, bo jest to wszystko ze sobą połączone. Jeśli nie zadbasz o zdrowie fizyczne, to zdrowie psychiczne będzie też słabe.

5)      Ciągły rozwój – nigdy nie zatrzymuj się i ciągle idź do przodu. Ludzi sukcesu uczą się cały czas. W każdej dziedzinie swojego życia musisz się rozwijać, aby jeszcze lepiej robić, to co robisz. Nigdy o tym nie zapominaj. Czasem jedna rada z książki, czy szkolenia potrafi zupełnie odmienić życie i znacznie przyśpieszyć rozwój.

Każdy z nas może mieć inne wartości. Najważniejsze, to pielęgnować je i iść przez życie
w zgodzie z nimi. Wartości nabywamy i uczymy się przez całe życie. Wiedząc jakie chcesz mieć u siebie, będzie Ci łatwiej do tego dążyć. Jeśli masz swoje wartości, które uważasz że są dobre i pomagają Ci w życiu, podziel się nimi w komentarzu.


W 2013r. zostało przeprowadzone badanie, którego celem było sprawdzenie czym się różnią nawyki ludzi bogatych i biednych. Jednym z kryteriów, było  stawianie i realizacja celów. W 74% przypadków, ludzie bogaci planują, zapisują, a następnie skupiają się na realizacji swoich celów. Wśród ludzi biednych, robi to tylko 15%.

Umiejętność dokładnego planowania, wyznaczania i realizacji swoich celów powinna być jedną z najważniejszych umiejętności w życiu człowieka, który chce osiągać sukcesy. Umiejętność ta, w połączeniu z wiedzą i działaniem jest narzędziem, które pozwoli osiągnąć Ci, co tylko zechcesz.

wyznaczanie celów

Do czego jest to potrzebne? Co się dzieje w momencie dobrego wyznaczenia celu?

Cele są podstawą naszej motywacji, uruchamiają potencjał, który jest ukryty w każdym człowieku. Wyzwalają energię i stymulują kreatywność. Mając dobrze wyznaczone cele, sam w sobie wyzwalasz mechanizmy potrzebne do ich realizacji. Twoja podświadomość, będzie tak kierować Twoimi działaniami, abyś te cele osiągnął. W momencie realizacji nawet najmniejszych celów, wzmacnia się poczucie własnej wartości, pewność siebie i wiara we własne siły.

Jak odpowiednio wyznaczyć cele?

Na ten temat powstało mnóstwo książek, szkoleń i innych materiałów. Sam poznałem wiele różnych sposobów. Ludzie słuchają tego, uczą się, wdrażają w życie i co? Nie zmienia się nic. Każdy z nas ma marzenia, jednak większość z nich się nie materializuje. Przynajmniej 80% ludzi robi tylko to, co jest koniecznie do przetrwania i nic więcej.
W momencie zaspokojenia podstawowych potrzeb fizjologicznych i bezpieczeństwa, pojawia się lenistwo. Dążenie do zaspokajania kolejnych potrzeb maleje, kiedy zaspokojone są podstawowe. Dążenie do czegoś więcej jest niekomfortowe.

Popatrz na swoje otoczenie, na swoich kolegów i koleżanki. Ilu z nich osiągnęło jakikolwiek sukces? Ilu robi cokolwiek, aby ten sukces osiągnąć?

Naprawdę duże sukcesy osiąga ok 2% ludzi, którzy rządzą światem. Cele osiąga się bardzo trudno i nie będę pisał, że jest inaczej. Wymaga to wiele pracy i wysiłku. Nic co
w życiu najpiękniejsze, nie przychodzi łatwo, ale warto się uczyć, rozwijać i pracować. Aby zacząć realizować swoje cele i żyć lepiej niż inni, potrzebujesz tylko dwie cechy:

Ambicję i silną wolę.

Te cechy musisz w sobie wykształcić, a zrobisz to pracując codziennie nad realizacją celu. Czasem codziennie przez kilka lat, trzeba stawiać małe kroki, aby osiągać wielkie rezultaty. Możesz liczyć na szczęście, ale takie zachowanie to nic innego jak lenistwo
i własna wygoda. Czasami komuś się uda wygrać na loterii, media zaraz o tym donoszą
i później wiele osób czeka, aż dostanie coś na tacy.

Jeśli jesteś gotowy na ciężką pracę, czasem przez bardzo długi okres czasu, aby osiągnąć to czego pragniesz, to na pewno Ci się uda. Jeśli zdecydujesz się na upartą pracę, pomogą Ci kolejne punkty, które sam stosuje podczas realizacji swoich celów. Próbowałem wielu rzeczy i to sprawdza się najlepiej.

1)      Cele muszą być ambitne, ale takie które jesteś w stanie wykonać. Nawet jeśli się nie uda, to i tak osiągniesz bardzo wiele. Nie mogą to być rzeczy małe, co do których jesteś przekonany, ze je zrobisz. Realizacja celu powinna być wyzwaniem, ale takim które jest osiągalne. Jeśli chcesz w rok zarobić milion, a teraz zarabiasz 3 tyś, to Twoja podświadomość w to nie uwierzy i będzie sabotować działania.

2)      Planuj najdalej na rok. Duże cele dziel na mniejsze etapy. Każdy etap niech ma wyznaczoną datę realizacji i rodzaje działań, które trzeba podjąć. W każdą niedziele, planuj na cały tydzień i wszystko zapisuj. Kartkę z planem trzymaj w widocznym miejscu
i cele dziennie, wyznaczaj w oparciu o nią. Staraj się na każdy dzień wyznaczać tyle rzeczy, ile dasz radę zrobić. Jeśli się zasypiesz działaniami, to może pojawiać się lenistwo
i wymówki typu „za dużo tego”.

3)      Działaj! Codziennie rób nawet małe kroki, które przybliżają Cię do celu. Ważna jest systematyczność i pewne czynności, które nie zajmują dużo czasu, wykonuj codziennie. Po pewnym czasie zacznie pojawiać się znudzenie i głosy w głowie, mówiące aby dać sobie spokój. Może to być powodowane presją otoczenia, lub brakiem efektów. Ne zniechęcaj się i działaj codziennie. Efekty przyjdą, ale potrzebna jest duża wytrwałość
i determinacja.

Te punkty są podstawą moich działań i powoli dążę, do swoich celów. Zdaje sobie sprawę, że na wiele rzeczy trzeba będzie długo czekać. Czasem jest ciężko i w głowie pojawiają się różne myśli, ale wierzę w siebie i idę do przodu.

Jak wygląda realizowanie celów przez większość ludzi?

Zakładasz że coś zrobisz, ruszasz z wielkim impetem i zaczynasz realizować swoje cele. Codziennie pracujesz z pełnym zaangażowaniem i poświęceniem, bo od tego zależy Twoje życie i przyszłość. Po kilku dniach pojawiają się przeszkody. Brak czasu, zła pogoda, zmęczenie, przeziębienie. Zaczynasz się zastanawiać, czy na pewno tego potrzebujesz, czy już w tej chwili jest Ci to potrzebne, czy nie można z tym zaczekać? Po dwóch tygodniach zapominasz o całym planie. Pojawia się uczucie beznadziejności, ale obiecujesz sobie, że jeszcze do tego wrócisz, że kiedyś to zrobisz. Znasz to uczucie? 🙂

Dużo osób przechodziło przez to i wiele się poddało. Jak jest u Ciebie? Realizujesz swoje cele? Masz je w ogóle? Wiesz czego w życiu chcesz?


Bardzo często można dziś usłyszeć słynne zdanie „nie mam czasu”. Wiele osób skarży się na brak czasu, ale czy naprawdę tak jest? Dlaczego jedni ludzie w tym samym czasie wykonują wiele czynności i osiągają sukcesy, a inni tylko narzekają? Świat, w którym żyjemy zmienia się bardzo dynamicznie. Można mieć wrażenie, że czas szybko płynie, ale to tylko wrażenie. W rzeczywistości każdy z nas ma tyle samo czasu i osoby które nauczą się zarządzać sobą w czasie, będą robić wiele rzeczy i osiągać sukcesy.

czas

Czas jest najbardziej ograniczonym zasobem, jakim dysponujesz, dlatego bardzo ważne jest nauczenie się wykorzystywać go, w najbardziej efektywny sposób. Odpowiedz sobie na pytanie:

Ile kosztuje godzina mojej pracy?

Wiesz ile zarabiasz miesięcznie. Od dziś nie oceniaj swoich dochodów w takiej kategorii. Policz ile zarabiasz, za każdą godzinę swojej pracy. Tak robią ludzie sukcesu i dzięki temu wykorzystują każdą cenną minutę swojego czasu.

Dariusz Miłek, twórca potęgi sieci obuwniczej CCC, w jednym z wywiadów powiedział tak:

„Mój czas jest cenny. Jakby policzyć zyski firmy i podzielić je przez 12-godzinny dzień pracy, to wychodzi ok 1,3 tys. zł za minutę. Dlatego jak sobie pomyśle, że miałbym czekać na lotnisku i wkurzać się na opóźnienia albo nas to, że ktoś wyrzuca mi buteleczki z kosmetyczki…”

Była to odpowiedź na pytanie o własny samolot. Dla niego to nie jest bogactwo, tylko narzędzie pracy. Służy on nie tylko jemu, ale też managerom najwyższego szczebla, do załatwiania spraw służbowych. To co inni robią przez 3 dni, jemu zajmuje kilka godzin. Jest to bardzo dobry przykład szanowania czasu i wykorzystywania go w odpowiedni sposób. Ile kosztuje godzina, czy minuta Twojego czasu?

Ludzie sukcesu, gdy chcą zrobić coś, co jest warte mniej niż wartość zarobku w jednostce czasu, zlecają to komuś innemu. Sami zajmują się tylko najważniejszymi rzeczami. Jest pewna zasada, według której trzy zadania jakie wykonujesz w pracy, mają kluczowy wpływ na osiągane rezultaty. Podobnie jak w trójkącie, którego trzy boki tworzą całość. Rób tylko to, co najważniejsze, na czym najlepiej się znasz i wiesz, że nikt Cię w  tym nie zastąpi. Resztę deleguj i zlecaj innym.


Umiejętność nawiązywania relacji powinna być jedną z kluczowych umiejętności każdego człowieka. Niektórzy, poprzez odpowiednie wychowanie i przebywanie w dobrym środowisku, mają ją „naturalnie”. Inni muszą się jej nauczyć. Na szczęście nie ma takiej umiejętności, której moglibyśmy nie nabyć poprzez naukę. Ludzie odnoszący sukcesy zdają sobie sprawę z wpływu tej umiejętności na ich życie i starają się nawiązywać nowe relacje, wszędzie gdzie to możliwe. Wiedzą, że każda nowa osoba może coś nowego wnieść do ich życia. Poznawać te osoby to jedno, a nawiązywać z nimi głębsze relacje
i przebywać wśród takich osób to drugie.

Tutaj kluczową umiejętnością, staje się filtrowanie takich osób. Najlepiej otaczać się ludźmi, którzy zawsze będą Cię wspierać, motywować i inspirować do działania.

własny biznes

Wbrew pozorom, bardzo łatwo weryfikować nowe znajomości i osoby w swoim towarzystwie. Wymyśl jakiś biznes, który da się streścić w kilku słowach i powiedz, że chcesz to otworzyć. Powiedz, że taki masz plan
i chciałbyś to zrobić. Zobacz jaka będzie reakcja osoby. Możliwe są trzy:

1)      To nie jest dla Ciebie, już nie jeden próbował, na pewno Ci się nie uda. Jeśli usłyszysz coś takiego, to natychmiast zrób wszystko, aby ograniczyć spotkania
z takimi osobami do minimum. Czasem, gdy jest to najbliższa rodzina może być trudno, ale nie masz wyjścia. Szukaj możliwości jak najszybszej zmiany otoczenia. Przebywając
w takim towarzystwie będzie Ci bardzo trudno cokolwiek osiągnąć.

2)      No nie wiem, chcesz to próbuj. Może to i dobry pomysł, ale ja się na tym nie znam. Reakcja neutralna i nie mająca żadnego wpływu na Twoje życie. Nie musisz się dystansować od takich ludzi. Nie będą Ci przeszkadzać, ale też nie pomagają.

3)      Działaj!! Nie wiem czy to dobry pomysł, ale jeśli się w to zaangażujesz
i poświęcisz, to osiągniesz sukces. Ja Ci mówię, że DASZ RADĘ! Spróbuj
i przekonaj się.
Właśnie takich osób potrzebujesz w swoim towarzystwie. Gdy usłyszysz coś takiego, zrób wszystko żeby jak najwięcej czasu spędzać z tą osobą. Każda minuta spędzona z takimi osobami, może być dla Ciebie na wagę złota. Mało dzisiaj takich osób, dlatego potraktuj sprawę poważnie. Przebywając w takim towarzystwie będziesz ciągle motywowany i inspirowany do działania. Co innego słyszeć ciągle narzekanie, a co innego motywacje i wzywania do działania.

To ty decydujesz z kim spędzasz swój czas. Bardzo łatwo rozpoznać ludzi, którzy Ci pomogą i będą Cię wspierać. Niestety, większość społeczeństwa jest negatywnie nastawiona i trudno jest poznać takie osoby. Staraj się przebywać w miejscach bogatych
i rób wszystko, aby poznawać osoby, które osiągnęły sukces. Taka osoba nigdy nie powie Ci, że coś jest niemożliwe.

Budując własny biznes, w pewnym momencie nie będziesz w stanie robić tego sam. Nadejdzie taki moment, że trzeba będzie zlecać pewne rzeczy innym. Od Twoich umiejętności współpracy z innymi i zdolności przeciągania tych najlepszych na swoją stronę, będzie zależeć sukces i jakość Twojego biznesu. Ćwicz jakość Twojej komunikacji z otoczeniem, entuzjazm, empatię i szacunek do innych. Obserwuj ludzi i staraj się wydobywać z nich to, co najlepsze i pomagaj im się rozwijać. Ludzie się odwdzięczą
i pomogą spełnić Twoje marzenia.


Wolność finansowa nie jest wydarzeniem. Jest to proces, do którego często trzeba dochodzić długimi latami. Dążenie do wolności finansowej to droga, jak każda inna. Aby łatwiej było nią iść, warto podzielić ją na krótsze etapy. Dzięki temu, zawsze będziemy dokładnie wiedzieć, w jakim miejscu się znajdujemy na naszej drodze. Będzie można wyznaczać, planować i realizować cele w oparciu o aktualną sytuację finansową. Osobiście rozróżniam trzy podstawowe etapy rozwoju finansowego. Są według mnie najprostsze do zrozumienia i najbardziej logiczne.

1)      Spokój finansowy

Na tym etapie posiadasz takie ilości kapitału i aktywów, że przez minimum pół roku jesteś w stanie się utrzymać. Jeśli pracujesz na etacie, po stracie pracy będziesz miał pół roku, na poszukania kolejnych źródeł dochodu.

2)      Niezależność finansowa

Etap w Twoim życiu, w którym nie musisz już pracować i w pełni utrzymujesz się
z dochodu pasywnego. Zgromadzone pieniądze i aktywa pozwalają Ci żyć na dotychczasowym poziomie, bez konieczności dodatkowego zarabiania. Nie są to dochody, które pozwalają szaleć po świecie i robić wszystko na co masz ochotę, ale na bieżące wydatki i życie na średnim poziomie, w zupełności wystarcza. Etap, który otwiera przed nami wiele możliwości, bo z jednej strony nie musimy pracować, a z drugiej można dążyć do wolności finansowej.

3)      Wolność finansowa

Zgromadzony majątek i pieniądze pozwalają nam do końca życia robić wszystko na co tylko mamy ochotę i żyć tak, jak tego chcemy. Pieniądze przestają mieć jakiekolwiek znaczenie i świat jest zupełnie inny. Suma dochodów pasywnych sprawia, że zaczynają się problemy z wydawaniem 🙂

Na każdym z tych etapów, różne osoby będą miały różne potrzeby. Jeśli ktoś mieszka
z rodzicami, to spokojnie może pominąć etap spokoju finansowego i dążyć do niezależności i wolności. Z drugiej strony, jeśli ktoś ma rodzinę na utrzymaniu, to wejście na poziom spokoju finansowego, może wymagać dużej ilości zasobów.

Etapy rozwoju finansowego

Znając kolejne etapy możesz określić, w którym miejscu jesteś i zacząć działania, mające na celu wejścia na kolejne. Bardzo ważna uwaga. Wejście na pierwszy etap – etap spokoju finansowego jest niezmiernie ważne. Większość społeczeństwa żyje z dnia na dzień i nie zwraca uwagi na swoją przyszłość. W momencie pojawiania się nowych możliwości, osoby takie boją się podejmować czasem ryzykowne decyzji. Boją się zmieniać pracę, zakładać własny biznes i próbować zmieniać swoje życie. W momencie, kiedy przez pół roku nie musimy się niczym martwić, jest nam dużo łatwiej. Wewnętrzny luz powoduje, że inaczej podchodzimy do pewnych spraw. Ryzyko staje się dużo mniejsze i mamy dużo więcej możliwości. Wejście na pierwszy etap jest bardzo ważne. Zrób wszystko żeby się tam dostać i ani się nie obejrzysz, jak będziesz szedł w stronę kolejnego. Droga do wolności finansowej wymaga przejścia przez wszystkie etapy. Nie ma co liczyć na cuda, tylko trzeba zabrać się do pracy.


Kilkaset lat temu  największym bogactwem była ziemia. Ludzie, którzy mieli dużo ziemi byli bogaci. Później nastał czas fabryk i produkcji. Największe majątki znajdowały się w rękach przedsiębiorców. Co jest dziś największym bogactwem? Okazuje się że coś, co
w żaden sposób nie da się zmaterializować…

Informacja! Dziś największym skarbem jest informacja. Ktoś, kto posiada najbardziej aktualną informacje, jest bogaty. Teraźniejsze bogactwo nie może być trzymane w obrębie granic, jak to było dawniej. Zmiany są bardzo szybkie i dynamiczne. To dlatego w ostatnich latach, tak znacząco wzrosła liczba milionerów. Informacja przemieszcza się po świecie z prędkością światła i praktycznie każdy może ją zdobyć.
Nie chodzi tutaj o uczenie się wszystkiego. Trzeba umiejętnie filtrować informacje i uczyć się tego, co jest dla nas ważne.

wiedza

Wielką zaletą informacji, jest bardzo łatwy do niej dostęp. Siedząc w domu możemy zdobywać cenne informacje
i wiedzę, a nie zawsze było tak łatwo.  Za wadę dzisiaj można uznać, jej prawdziwy nadmiar. Ucząc się czegoś, ma się dostęp do tak olbrzymiej ilości informacji, że bardzo ciężko jest się skupić i skoncentrować. Wiele innych rozpraszających czynników dzisiejszego świata powoduje, że łatwo się pogubić. Jeśli się czymś interesujesz, to sam najlepiej wiesz czego się uczyć, co Ci się będzie najbardziej opłacało. Tak naprawdę to każda wiedza jest na wagę złota, bo wszystko co wiesz powoduje, że nie musisz za to płacić.

Gdybyś dziś miał pomysł i chciał rozpocząć jakąkolwiek działalność, to bez posiadania odpowiedniej wiedzy, musisz wiele rzeczy zlecać innym. Na zdobywanie wiedzy musisz poświęcić swój czas, ale na przestrzeni czasu, jej wartość okaże się bardzo cenna. Po pierwsze nie będziesz musiał nic zlecać i będziesz sam wykonywał zadania. Po drugie możesz sprzedawać swoje usługi innym i dalej na tym zarabiać. Korzyść jest podwójna
i właśnie w ten sposób myślą milionerzy. Minimalizują swoje wydatki i dopiero gdy rozbudują swoją strukturę, zlecają pewne rzeczy innym.

Wartość Twojej wiedzy jest ogromna, pod warunkiem że z niej korzystasz. Wiedza o zarabianiu pieniędzy, jest jak każda inna. Zdobywając ją oczekujesz jakichś rezultatów. Po skończonych studiach, oczekujesz lepszych zarobków. W rzeczywistości tylko osoby, które wykażą się dodatkowo takimi cechami jak konsekwencja, pokora, czy wiara w siebie i to co robią, rzeczywiście zaczyna lepiej żyć. Identycznie jest z wiedzą
o zarabianiu. Jeśli tylko pochłoniesz cenną wiedzę, a nie zaczniesz działać i robić tego
z konsekwencją, nigdy nie osiągniesz sukcesu.


Nie mam czasu, nie mam pieniędzy, nie mam pomysłu. Oto trzy najpopularniejsze wymówki osób, które chciałyby mieć własny biznes, ale do tej pory go nie mają. Własny biznes jest marzeniem wielu ludzi, ale w 90% przypadków, pozostaje tylko marzeniem. To tylko trzy najpopularniejsze wymówki, które sprawiają że, nie zakładamy własnej firmy. Jest ich więcej i razem z blokującymi przekonaniami nie pozwalają osiągać sukcesów.
W tym artykule opisze jak, te wymówki mają się do rzeczywistości.

1)      Nie mam czasu.

Czasu nigdy nie będzie odpowiednio dużo. Prawda jest taka, że wszyscy mamy go tyle samo. Osoby, które osiągają sukcesy i maja własny biznes, potrafią odpowiednio zarządzać swoim czasem i umiejętnie go wykorzystywać. Jeśli twierdzisz, że nie masz czasu, to jest bardzo prawdopodobne, że źle nim zarządzasz. Najlepsze jest to, że na brak czasu narzekają osoby, które codziennie spędzają kilka godzin przed telewizorem, lub w Internecie.

Brak czasu, to złe przekonanie i trzeba je zmienić. Nauka technik zarzadzania czasem to podstawa, jeśli się myśli o własnym biznesie. Na pewno na początku, trzeba będzie poświęcać go dużo, ale nie ma rzeczy nie do zrobienia. Ustalenie konkretnych celów, ich zapisanie i codzienne realizowanie pomaga w poradzeniu sobie z brakiem czasu. Codziennie przez chwile, rób coś w kierunku osiągniecia celu, a po miesiącu zobaczysz jak wiele jest zrobione. Brak czasu przestanie być problemem. Każde nowe działania, każda inspiracja pomoże Ci znajdować coraz więcej czasu. Najgorzej jest zacząć. Kolejna sprawa to odpowiednie wykorzystanie czasu. Wiele codziennych czynności można wykonywać jednocześnie. Podczas jazdy samochodem można słuchać audiobooków
i uczyć się nowych rzeczy. Tak samo podczas sprzątania, czy jedzenia. Są czynności, które wymagają koncentracji i skupienia, a są inne których można wykonywać kilka jednocześnie i na których można oszczędzać czas. Tego trzeba się nauczyć i nie jest to trudne.

2)      Nie mam pieniędzy.

Pieniądze mają jedną zasadniczą wadę. Nigdy nie ma ich wystarczająco dużo. Zawsze przydałoby się więcej. Ich zaletą za to, jest możliwość kupna czasu, więc pomagają rozwiązać problem pierwszy. Jeśli nie masz pieniędzy, to musisz wiele rzeczy wykonywać sam i to jest prawda. Nie powinno w żaden sposób, być to wymówką z twojej strony przed założeniem biznesu. Potrzebujesz takiej inwestycji, która nie wymaga żadnego kapitału. Będziesz za to musiał poświęcić sporo czasu, aby wszystko zaczęło dobrze funkcjonować. Jeśli masz pomysł, który wymaga pieniędzy, zawsze można poszukać inwestora. Jeśli wierzysz w swój pomysł i potrafisz go odpowiednio zaprezentować, na pewno znajdziesz inwestora. Jest wiele bogatych osób, które chętnie ulokowałyby swoje pieniądze, gdzieś po za bankiem. Może właśnie Twój pomysł będzie dobry i spodoba się inwestorowi. Możliwości finansowania jest bardzo wiele i brak pieniędzy jest tylko wymówką przed nie robieniem nic. Gdy masz pomysł i chęć działania pieniądze zawsze się znajdą. Osoby, które tylko marzą o własnym biznesie starają się znaleźć pieniądze, natomiast osoby zdeterminowane by osiągnąć sukces szukają sposobów na zdobycie tych pieniędzy.

3)      Nie mam pomysłu.

Każdy z nas miał kiedyś pomysł na biznes. Każdy z nas może mieć swój biznes. Pomysł jest ważny, ale nie najważniejszy. Tak naprawdę to działanie jest najważniejsze. Pomysły mają ta zaletę, że zawsze można wymyśleć inny, dopasowany do naszych możliwości czasu i pieniędzy. Jeśli ktoś skoncentruje się na zarabianiu pieniędzy i szukaniu pomysłu na biznes, to te zaczną się pojawiać. Osobom początkującym wydaje się, żeby osiągnąć sukces, trzeba wymyśleć coś oryginalnego. Nie jest to prawdą. Do stworzenia czegoś takiego, potrzeba mnóstwa czasu i pieniędzy. Jest to możliwe, bo historia to wiele razy pokazała, ale szanse na sukces są o wiele większe, jeśli podobny biznes już istnieje.

pomysł na biznes

Ograniczenia związane z wyżej wymienionymi wymówkami są tylko i wyłącznie w naszych głowach. To nasze przekonania blokują nasze działania i powodują że, chcąc mieć własny biznes jeszcze go nie mamy. Jeśli chcesz zobaczyć jak przekonania wpływają na Twoje życie i jak możesz je zmienić, zapraszam do lektury artykułu na ten temat.


Dziecko idź do szkoły, ucz się dobrze, skończ studia, znajdź dobrą pracę i będzie ci dobrze w życiu. Zastanawiam się, ile osób słyszało takie słowa od rodziców? Ile z tych osób jest dzisiaj zadowolonych ze swoich wyników finansowych i życia? Rodzice wysyłają swoje dzieci na studia. W wielu rodzinach wiąże się to z wieloma ograniczeniami finansowymi, jednak ukończenie studiów przez ich dzieci, staje się dla wielu rodziców priorytetem.

samoedukacja

Dziecko kończy studia i co się okazuje? Składając podanie o pracę, zrobiło to razem z setkami, a czasem tysiącami, innych osób. Wszyscy doskonale wiemy, że mnóstwo osób
z wyższym wykształceniem jest dziś bez pracy, albo pracuje za głodowe stawki. Nie jest to nic dziwnego, to dzisiejsza rzeczywistość. Mimo to, przekonanie
o słuszności tego systemu jest silniejsze. Później słychać narzekanie, jak to źle się dzieje, bo nie ma pracy dla osób po studiach.

Obecnie jesteśmy na takim etapie rozwoju świadomości społecznej, że nasi najbliżsi, to ludzie którzy żyją według zasady mówiącej, żeby się uczyć i znaleźć dobra pracę. Dawniej tak było, ale dawniej, to nie teraz. Czasy się zmieniają i aby przetrwać trzeba się umieć dostosować. 20 lat temu po ukończeniu wyższej uczelni, rzeczywiście można było dostać dobrze płatne stanowisko. Dziś trzeba walczyć o to stanowisko z innymi konkurentami, zwłaszcza że ukończenie studiów nie jest żadnym problemem.

Szkoła to bardzo duża, kilkuletnia inwestycja. Jaka jest pewność zwrotu z tej inwestycji? Zdobywając wiedzę w jednej, ściśle określonej dziedzinie zamykamy się na wiele innych możliwości. Prawnik nie zostanie lekarzem tylko dlatego, że ma wyższe wykształcenie.
W momencie kiedy zainwestujesz pieniądze w wiedzę, która uczy jak zarządzać własnymi pieniędzmi, będziesz mógł wykorzystać ją w dowolnej dziedzinie. Wiele bogatych osób nie posiada wyższego wykształcenia, a na temat pieniędzy wiedzą więcej, niż nie jeden lekarz, prawnik czy ekonomista.

Zdobywanie wykształcenia w standardowy sposób nie pomaga nam uczyć się
o pieniądzach. Kluczem tutaj jest zdobywanie wiedzy finansowej i to ta wiedza jest bezcenna. Nie uczą jej w żadnej szkole, dlatego tak mało osób z niej korzysta. Zdobywanie wiedzy i w nią inwestowanie jest niezbędnym elementem drogi do sukcesu, ale go nie gwarantuje. Cokolwiek w życiu chciałbyś robić, kimkolwiek chciałbyś zostać, ucz się tego od osób, które już osiągnęły sukces. Jeśli chcesz być bogaty, ucz się
i naśladuj ludzi bogatych.

Uczyć się trzeba całe życie. Świat ciągle idzie do przodu i jeśli nie chcemy zostać z tyłu, musimy zdobywać nową wiedzę. Dzisiaj dostęp do niej jest praktycznie  nieograniczony. Inwestycja we wiedzę zwraca się kilkukrotnie, pod warunkiem zdobywania odpowiedniej
i stosowania jej w praktyce. Odpowiednia wiedza nauczy nas zarządzania pieniędzmi, wykorzystywania okazji i oceny inwestycji. To taka wiedza, zapewnia sukces finansowy
i prowadzi do bogactwa.

Nie jestem przeciwnikiem wyższych uczelni. Są osoby, które rzeczywiście osiągają sukcesy, pracując na dobrze płatnych stanowiskach. Jednak sukces to pojęcie względne i dla każdej osoby jest czymś innym. Jeśli interesują Cię sukcesy finansowe i olbrzymie bogactwo, wiedza ze studiów tego nie zapewni. Własna samoedukacja, praca nad sobą
i dążenie do celów – Tak.

Czy warto inwestować w wiedzę? Zdecydowanie tak. Nie mając pomysłów, ani kapitału nic lepszego nie możesz zrobić. Jest bardzo wiele cennej wiedzy, którą można zdobyć za darmo, za niską cenę lub za bardzo wysoką cenę. Żadnej wiedzy nie można pozyskać
z jednej książki, czy podręcznika. Człowiek uczy się całe życie i nigdy nie powinien przestać. Każde następne szkolenie czy publikacja otwiera przed nim nowe możliwości.