Etapy rozwoju finansowego

Wolność finansowa nie jest wydarzeniem. Jest to proces, do którego często trzeba dochodzić długimi latami. Dążenie do wolności finansowej to droga, jak każda inna. Aby łatwiej było nią iść, warto podzielić ją na krótsze etapy. Dzięki temu, zawsze będziemy dokładnie wiedzieć, w jakim miejscu się znajdujemy na naszej drodze. Będzie można wyznaczać, planować i realizować cele w oparciu o aktualną sytuację finansową. Osobiście rozróżniam trzy podstawowe etapy rozwoju finansowego. Są według mnie najprostsze do zrozumienia i najbardziej logiczne.

1)      Spokój finansowy

Na tym etapie posiadasz takie ilości kapitału i aktywów, że przez minimum pół roku jesteś w stanie się utrzymać. Jeśli pracujesz na etacie, po stracie pracy będziesz miał pół roku, na poszukania kolejnych źródeł dochodu.

2)      Niezależność finansowa

Etap w Twoim życiu, w którym nie musisz już pracować i w pełni utrzymujesz się
z dochodu pasywnego. Zgromadzone pieniądze i aktywa pozwalają Ci żyć na dotychczasowym poziomie, bez konieczności dodatkowego zarabiania. Nie są to dochody, które pozwalają szaleć po świecie i robić wszystko na co masz ochotę, ale na bieżące wydatki i życie na średnim poziomie, w zupełności wystarcza. Etap, który otwiera przed nami wiele możliwości, bo z jednej strony nie musimy pracować, a z drugiej można dążyć do wolności finansowej.

3)      Wolność finansowa

Zgromadzony majątek i pieniądze pozwalają nam do końca życia robić wszystko na co tylko mamy ochotę i żyć tak, jak tego chcemy. Pieniądze przestają mieć jakiekolwiek znaczenie i świat jest zupełnie inny. Suma dochodów pasywnych sprawia, że zaczynają się problemy z wydawaniem 🙂

Na każdym z tych etapów, różne osoby będą miały różne potrzeby. Jeśli ktoś mieszka
z rodzicami, to spokojnie może pominąć etap spokoju finansowego i dążyć do niezależności i wolności. Z drugiej strony, jeśli ktoś ma rodzinę na utrzymaniu, to wejście na poziom spokoju finansowego, może wymagać dużej ilości zasobów.

Etapy rozwoju finansowego

Znając kolejne etapy możesz określić, w którym miejscu jesteś i zacząć działania, mające na celu wejścia na kolejne. Bardzo ważna uwaga. Wejście na pierwszy etap – etap spokoju finansowego jest niezmiernie ważne. Większość społeczeństwa żyje z dnia na dzień i nie zwraca uwagi na swoją przyszłość. W momencie pojawiania się nowych możliwości, osoby takie boją się podejmować czasem ryzykowne decyzji. Boją się zmieniać pracę, zakładać własny biznes i próbować zmieniać swoje życie. W momencie, kiedy przez pół roku nie musimy się niczym martwić, jest nam dużo łatwiej. Wewnętrzny luz powoduje, że inaczej podchodzimy do pewnych spraw. Ryzyko staje się dużo mniejsze i mamy dużo więcej możliwości. Wejście na pierwszy etap jest bardzo ważne. Zrób wszystko żeby się tam dostać i ani się nie obejrzysz, jak będziesz szedł w stronę kolejnego. Droga do wolności finansowej wymaga przejścia przez wszystkie etapy. Nie ma co liczyć na cuda, tylko trzeba zabrać się do pracy.


komentarze 3 do wpisu “Etapy rozwoju finansowego”

 1. Dominik pisze:

  Bardzo ciekawie to opisałeś.

  Dojście do wolności finansowej to długa droga. Tak jak często widzę, ile ludzi gra w lotto i myślą, że w ten sposób staną się milionerami tracąc tylko dni i czekając na cud. Nawet gdyby wygrali to pewnie wydaliby szybko kasę i znowu byliby w miejscu, w którym są 🙂

 2. Bardzo fajny wpis – podoba mi się rozdzielenie tych etapów finansowych. Pogratulować pomysłu.

  Każdy z tych etapów jest trudny do przeskoczenia, ale potem to już tylko z górki 😉
  Pozdrawiam.
  Leon.

 3. Michał pisze:

  Dzięki za uświadomienie pewnych rzeczy. Dobry artykuł. Nie jestem nawet na pierwszym poziomie 🙂 ale pomyślę co zrobić, żeby tam wejść

Zostaw odpowiedź